פוקס של ויזל היא לא זארה של לבייב

לאחר ארבעה חודשי עבודה בלבד התפטר, שלא במפתיע, מנכ"ל קבוצת האופנה פוקס, אלי קידר. הכתובת הייתה על הקיר כבר בתחילת הדרך.
זה לא היה רק האתגר העיסקי – אסטרטגי שעמד בפני מי שהחל לנהל רשת אופנה שהצהירה על תוכניות נרחבות של שינוי בדרך ההתנהלות העיסקית שלה, אלא גם הצורך שלו לשנות דפוסי ניהול אליהם הסכין במהלך השנים האחרונות בהן שימש כמנכ"ל זארה ישראל.
הוא היה צריך לעשות סוויץ' לא פשוט בדרך ההתנהלות מול מי שהוא מדווח אליהם. מה שהיה צפוי לו בפוקס הוא לא מה שחווה בזארה.

בזארה נהנה קידר מחופש פעולה רחב יחסית. הוא פעל מול מנהליהם של שני ארגונים גדולים שפעילות זארה ישראל לא הייתה ליבת העיסוק שלהם. מצדו האחד ניצבו מנהלי אינדיטקס, חברת האם של זארה העולמית, היושבים בספרד, ומצדו השני מנהלי אפריקה ישראל על שלל עיסוקיהם. מנכ"ל אינדיטקס ולב לבייב ממש לא ישבו לו על הווריד. לבייב ואנשיו מעולם לא היו מומחי אופנה גדולים, גם קברניטיה של זארה לא הגיעו כל יומיים כדי לברר מה קורה בלבנט. בזארה ישראל על פיו של קידר נשק דבר. אין זה מפתיע, איפוא, כי כאשר נרכשה פעילות זארה ישראל על ידי בעלים חדשים, שמן הסתם ביקשו להיות מעורבים יותר, המנכ"ל הדומיננטי מצא עצמו בחוץ.

והנה קידר עבר למערכת אשר בפוטנציה אינה שונה ממה שעזב – לרשת פוקס, שנוהלה כל השנים על ידי מי שפיתח אותה והרחיב אותה, הראל ויזל. ויזל הוא לא מנהל מקצועי כמו קידר, אלא יותר יזם ואיש עסקים. מן הסתם שניהם ניהלו שיחות ארוכות שנגעו לחלוקת התפקידים בין המנכ"ל הנכנס לבין המנכ"ל היוצא, שהוא גם אחד מהבעלים, והדומיננטי שבהם. יש להניח כי הגיעו להבנות ולהסכמה כנה על חלוקת התפקידים ועל מידת חופש הפעולה של קידר. אבל בהסכמות וברצון טוב אין די, אם ויזל ראה שהדברים לא מתנהלים כפי שהוא אוהב מן הסתם התקשה להתאפק ולשמור על המרחק עליו התחייב לשמור, כי זה באמת קשה, ומצריך לא מעט עבודה במישור המנטלי.
כך גם קידר, לא פחות מויזל, היה צריך להתרגל לעבוד עם בעלים דומיננטי שמכיר את החברה על כל רבדיה וכל תשומת ליבו נתונה לה. הקושי היה של שניהם. הם לא עמדו בו.
לויזל יהיה קצת קשה יותר למצוא מנכ"ל בעל שיעור קומה (אם בכלל ירצה בכך). קידר יצטרך לחפש ארגון עם בעלים מעורב פחות. 

מאמר זה פורסם גם כאן: https://www.haaretz.co.il/misc/1.1193374

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב pinterest
Pinterest
שוקי שטאובר

שוקי שטאובר

חוקר, סופר, עיתונאי, יועץ ומרצה בתחומי ניהול, עבודה וקריירה

מאמרים נוספים מרחבי האתר שעשויים לעניין אותך

בחזרה לאותנטיות

הולכים ומתרבים המצבים בהם השוכר דירה במסגרת איירביאנבי לא פוגש את המארח. זה משאיר לו מפתח במקום מוסכם, ואם צריך מתקשרים בכתב או בשיחת טלפון.

סיור היסטורי קצר

ביקרתי בכמה מאתריה הבולטים של ולורה, העיר השלישית בגודלה באלבניה, בה הוכרזה עצמאות המדינה בשנת 1912. מוזיאון העצמאות הקטן, מספר את סיפורה של אותה שנה.

המסע לוולורה

בשעה רבע לאחת-עשרה רכשתי כרטיס נסיעה במיניבוס ארוך (25 מושבים) שעוד מעט ייסע ל-ולורה המרוחקת 181 ק"מ מסרנדה. השארתי במשרד הכרטיסים את הטרולי והלכתי לאכול