ניהול: למה ארז מלצר הלך הביתה?

מנכ"ל אפריקה ישראל למד בדרך הקשה כי ניהול חברת אחזקות שונה מהותית מניהול חברה עיסקית; חברת אחזקות שבעל שליטה מוביל אותה אינה צריכה מנכ"ל, היא צריכה לכל היותר פונקציית תיאום

ארז מלצר, מנכ"ל אפריקה ישראל, נוכח היום לא כל מי שמנהל בהצלחה חברה עיסקית גדולה, כמו נטפים או סאיטקס במקרה שלו, יכול לנהל חברת אחזקות. כאשר עבר מלצר מנטפים לאפריקה ישראל, אמרתי לו כבר אז שמדובר בתרבות ארגונית שונה מכל מה שהכיר עד כה. "אני יודע", השיב, "אבל כדאי לנסות".

יצחק קאול חש זאת היטב על בשרו כאשר קיבל לפני שנים, לאחר הצלחתו כמנכ"ל בזק, את מושכות כלל ישראל מידי הרקאנטים.

קאול נאלץ לגלות בדרך הקשה כי להתמודד עם מנכ"לים דומיננטיים של החברות הגדולות הכלולות בקבוצה זו משימה שונה לחלוטין מאשר לנהל את הסמנכ"לים של בזק, או של רשות הדואר לפניה. קאול ישב מתוסכל בחדרו במשרדי כלל, תיאם את תהליכי השינוי הארגוני שבסופו של דבר הביאו לפירוקה של כלל, אבל לפחות הלך כל חודש הביתה במשך שלוש שנים עם יותר ממאתיים אלף שקלים בחודש.

לארז מלצר, שייצא גם הוא מאפריקה ישראל כאדם מבוסס, מן הסתם הייתה בעיית ניהול דומה אבל מהכיוון ההפוך. לא המנכ"לים של החברות הכלולות באפריקה ישראל הם שהיו קשים לניהול; לארז מלצר, שלא כמו לקאול, היה בעל שליטה דעתן שעל פיו יישק דבר.

למועמדים לתפקיד המנכ"ל הבא לאפריקה ישראל תהיה דילמה לא קטנה: מצד אחד, יצטרכו לפעול במסגרת סמכויות מוגבלות, משימה לא קלה למנהלים בכירים בעלי אגו; מצד שני, עשוי לחול שיפור משמעותי במצבם הכלכלי – לבייב עושה הכול בגדול, גם את מלאכת תיגמול מי שהוא מחשיב כמנהל הבכיר שלו.


לא באמת צריך שם מנכ"ל

חברת אחזקה גדולה המוחזקת על ידי בעל שליטה במקרים רבים מנוהלת על ידו, גם אם הוא אינו מוגדר כמנהלה בפועל. חברה כזו, שבעל השליטה מוביל אותה, אינה צריכה מנכ"ל. היא צריכה לכל היותר פונקציית תיאום אותה יכול למלא גם מזכיר חברה רציני. את המלאכה בשטח עושים מנהלי החברות הכלולות באחזקותיה, ואת העסקים הגדולים עושה בעל השליטה. מי מנהל את אי.די.בי? נוחי דנקנר – יו"ר ומנכ"ל. אם דנקנר היה מחליט לכהן רק בתפקיד היו"ר וממנה מנכ"ל, מה היה תפקידו של זה?

התשובה ברורה: במקרים רבים מנכ"ל כזה, המבין את תפקידו ואת מיקומו האמיתי בהיררכיה, הופך להיות פונקציית פיקוח, זרועו של בעל השליטה. אותו מנכ"ל ישמש בעיקר חבר דירקטוריון, או יו"ר של לפחות חלק מהחברות הכלולות בקבוצה.

במקרים רבים יהיה זה מנהל ותיק ומנוסה שפחות רעב לפתח עסקים חדשים ויותר משתמש בניסיונו הרב. הדוגמא הקלאסית היא אלי כהן, מנכ"ל איי.די.בי. פיתוח, שהיה חבר הנהלת בנק דיסקונט כשארז מלצר עוד הלך לגן.

אם לבייב בכל זאת רוצה מנכ"ל לאפריקה ישראל ומעוניין שזה ישרוד בתפקידו, עליו ללמוד מנוחי דנקנר ולמנות לתפקיד מישהו כמו אלי כהן, כך ישלימו האחד את השני. אם לבייב יגייס מנכ"ל מקבוצת הגיל שלו, כמו ארז מלצר, מן הסתם כמה חודשים לאחר המינוי נצטרך לקבוע שוב: 'אמרנו לכם'. 

מאמר זה פורסם גם כאן: https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3478150,00.html

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב pinterest
Pinterest
שוקי שטאובר

שוקי שטאובר

חוקר, סופר, עיתונאי, יועץ ומרצה בתחומי ניהול, עבודה וקריירה

מאמרים נוספים מרחבי האתר שעשויים לעניין אותך

בחזרה לאותנטיות

הולכים ומתרבים המצבים בהם השוכר דירה במסגרת איירביאנבי לא פוגש את המארח. זה משאיר לו מפתח במקום מוסכם, ואם צריך מתקשרים בכתב או בשיחת טלפון.

סיור היסטורי קצר

ביקרתי בכמה מאתריה הבולטים של ולורה, העיר השלישית בגודלה באלבניה, בה הוכרזה עצמאות המדינה בשנת 1912. מוזיאון העצמאות הקטן, מספר את סיפורה של אותה שנה.

המסע לוולורה

בשעה רבע לאחת-עשרה רכשתי כרטיס נסיעה במיניבוס ארוך (25 מושבים) שעוד מעט ייסע ל-ולורה המרוחקת 181 ק"מ מסרנדה. השארתי במשרד הכרטיסים את הטרולי והלכתי לאכול