ניהול: מדוע כה עסוקים מנהלי משאבי אנוש במעמדם?

מנהלי משאבי אנוש אינם מופקדים על ניהולו של המשאב העיקרי הארגון, כפי שהם נוטים לחשוב. על כך מופקד המנהל הישיר של כל עובד ועובד


דילמה ארוכת ימים מטרידה את מנוחתם של מנהלי משאבי אנוש בארגונים רבים, והיא שאלת מעמדם בארגון. בוועידה השנתית לניהול משאבי אנוש שערך השבוע "הארץ" בשיתוף חברת ביז-טק ושלוחת אוניברסיטת דרבי לא פסחו כמובן על דיון גם בסוגיה זו.

"מנהלי כספים, מנהלי שיווק או מנהלי תפעול לא דנים בסוגיה זו, רק אנחנו", נאמר שם. "הדבר מלמד על כך שמעמדנו עדיין נותר לא ברור גם בעינינו, ואולי כבר הגיע הזמן שננסה להפסיק את הדיון הנואש ונבין כי אין ממש בעייה".

מנכ"לים שהופיעו בכנס, כמו עמוס שפירא מסלקום וארז מלצר מ'נטפים, הדגישו עד כמה מנהל משאבי אנוש הוא יד ימינם, אלא מה. אך לנו יש דעה משלנו על אחד ממקורות הבעייה.

אחד הטיעונים המרכזיים שמועלים על ידי מנהלי משאבי אנוש הוא, כי יש פער בין מעמדם בארגון לבין העובדה כי הם מופקדים על העובדים, המשאב היקר והחשוב ביותר בארגון.

אף מנהל, בין אם יהיה זה מנהל כספים, מנהל תפעול או אף מנכ"ל, לא יחלוק על כך כי במרבית הארגונים ההצלחה תלויה בעיקר בהון האנושי. המספרים גם מוכיחים כי במרבית המקרים העלות הגבוהה ביותר בארגון היא של העסקת עובדים.

לעיתים זו העלות המרכזית, גבוהה הרבה יותר מכל העלויות הארגוניות האחרות גם יחד.גם המנכ"לים שהופיעו בועידה הודו שזה מקור ההוצאה העיקרי של הארגון.

אם כך, תוהים מנהלי משאבי אנוש, כיצד מעמדנו הוא במקרים רבים כה רעוע, עד כי בלא מעט ארגונים איננו מכהנים כלל כחברי הנהלה? לשאלה זו תשובה ברורה הצריכה לשים קץ לטיעון בדבר ה'שליטה על המשאב העיקרי' וכו' וכו'.

מנהלי משאבי אנוש, בניגוד לטיעונם העיקרי, אינם מופקדים על ניהולו של המשאב העיקרי הארגון כלל וככל. מי שמופקד על משאב זה הוא המנהל הישיר של כל עובד ועובד. או, בפרשנות רחבה, ראש היחידה הארגונית אליה משתייך העובד.

במילים אחרות, מנהל משאבי אנוש בבנק לא אחראי על עובדיו של סניף כלשהו, מי שאחראי עליהם הוא מנהל הסניף, או לפי הפרשנות המרחיבה, מנהל מערך הסניפים. כך במפעל טקסטיל. על עובד הטקסטיל אחראי מנהל המחלקה או מנהל הייצור, על מנהלת החשבונות מנהל הכספים, וכך הלאה.

לכן הפער בין מעמד בארגון לשליטה על משאב ארגוני מרכזי לא קיים. אין שליטה ממשית של פונקציה ניהולית אחת על המשאב היקר בארגון. השליטה בו נחלקת בין מנהלים רבים. היא אינה נחלתו הבלעדית של מנהל משאבי אנוש – ומעולם לא הייתה.

מנהל משאבי אנוש הוא יועץ, הוא נותן שירותים, הוא אפילו קובע מדיניות. יש לו תקציב, לעיתים אף תקציב ראוי, לביצוע משימותיו הרבות (גיוס, רווחה, הדרכה ועוד). אך לא הוא השולט בתקציב ההוצאה העיקרי. זה נחלק בין היחידות בתוכן פועל העובד.

על כן, יותר מאשר בתחומים רבים אחרים, מעמדו של מנהל משאבי אנוש נגזר מיכולותיו, אישיותו, וכמובן ממידת החשיבות המיוחסת לטיפול מקצועי בתחום משאבי אנוש על ידי מנכ"ל הארגון, ומהתרבות הארגונית.

מאמר זה פורסם גם כאן: https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3199165,00.html

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב pinterest
Pinterest
שוקי שטאובר

שוקי שטאובר

חוקר, סופר, עיתונאי, יועץ ומרצה בתחומי ניהול, עבודה וקריירה

מאמרים נוספים מרחבי האתר שעשויים לעניין אותך

בחזרה לאותנטיות

הולכים ומתרבים המצבים בהם השוכר דירה במסגרת איירביאנבי לא פוגש את המארח. זה משאיר לו מפתח במקום מוסכם, ואם צריך מתקשרים בכתב או בשיחת טלפון.

סיור היסטורי קצר

ביקרתי בכמה מאתריה הבולטים של ולורה, העיר השלישית בגודלה באלבניה, בה הוכרזה עצמאות המדינה בשנת 1912. מוזיאון העצמאות הקטן, מספר את סיפורה של אותה שנה.

המסע לוולורה

בשעה רבע לאחת-עשרה רכשתי כרטיס נסיעה במיניבוס ארוך (25 מושבים) שעוד מעט ייסע ל-ולורה המרוחקת 181 ק"מ מסרנדה. השארתי במשרד הכרטיסים את הטרולי והלכתי לאכול