ניהול: מי ינהל את פוקס?

אתגר לא פשוט עומד בפני אלי קידר  שהחל השבוע בתפקידו החדש כמנכ"ל קבוצת האופנה פוקס. זה לא רק האתגר העיסקי – אסטרטגי העומד לפתחה של הרשת שהצהירה על תוכניות נרחבות של שינוי בדרך ההתנהלות העיסקית שלה, אלא גם היכולת שלו לשנות דפוסי ניהול אליהם הסכין במהלך השנים האחרונות בהן שימש כמנכ"ל זארה ישראל.

קידר יצטרך לעשות סוויץ' לא פשוט בדרך ההתנהלות מול מי שהוא מדווח אליהם. מה שצפוי לו בפוקס הוא לא מה שחווה בזארה.

בזארה נהנה קידר מחופש פעולה רחב יחסית. הוא פעל מול מנהליהם של שני ארגונים גדולים שפעילות זארה ישראל לא הייתה ליבת העיסוק שלהם. מצדו האחד ניצבו מנהלי אינדיטקס, חברת האם של זארה העולמית, היושבים בספרד, ומצדו השני מנהלי אפריקה ישראל על שלל עיסוקיהם. מנכ"ל אינדיטקס ולב לבייב ממש לא ישבו לו על הווריד. לבייב ואנשיו מעולם לא היו מומחי אופנה גדולים, גם קברניטיה של זארה לא הגיעו כל יומיים כדי לברר מה קורה בלבנט. בזארה ישראל על פיו של קידר נשק דבר. אין זה מפתיע, איפוא, כי כאשר נרכשה פעילות זארה ישראל על ידי בעלים חדשים, שמן הסתם ביקשו להיות מעורבים יותר, המנכ"ל הדומיננטי מצא עצמו בחוץ.

והנה קידר עובר למערכת אשר בפוטנציה אינה שונה ממה שעזב – לרשת פוקס, שנוהלה כל השנים על ידי מי שפיתח אותה והרחיב אותה, הראל ויזל. ויזל הוא לא מנהל מקצועי כמו קידר, אלא יותר יזם ואיש עסקים. מן הסתם שניהם ניהלו שיחות ארוכות שנגעו לחלוקת התפקידים בין המנכ"ל הנכנס לבין המנכ"ל היוצא, שהוא גם אחד מהבעלים, והדומיננטי שבהם. יש להניח כי הגיעו להבנות ולהסכמה כנה על חלוקת התפקידים ועל מידת חופש הפעולה של קידר. אבל בהסכמות וברצון טוב אין די, אם ויזל יראה שהדברים לא מתנהלים כפי שהוא אוהב כלל לא בטוח שהוא יצליח להתאפק ולשמור על המרחק עליו התחייב מן הסתם לשמור, כי זה באמת קשה, ומצריך לא מעט עבודה במישור המנטלי.

כך גם קידר, לא פחות מויזל, יצטרך להתרגל לעבוד עם בעלים דומיננטי שמכיר את החברה על כל רבדיה וכל תשומת ליבו נתונה לה. הקושי יהיה של שניהם. לכן לא נופתע אם קידר גם דאג למצנח זהב, שיהיה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב pinterest
Pinterest
שוקי שטאובר

שוקי שטאובר

חוקר, סופר, עיתונאי, יועץ ומרצה בתחומי ניהול, עבודה וקריירה

מאמרים נוספים מרחבי האתר שעשויים לעניין אותך

בריאות הנפש בישראל

447 עמודים, כריכה קשה. "כלי עזר חשוב לכל מי שעוסק בתחום בריאות הנפש… צריך להיות בכל הספריות ובכל מסגרת הכשרה של אנשי מקצוע… ספר מעולה."ד"ר

"ירידה" אאוט – "שגרירים" אין

2/1/2020 בתחילת השבוע לקחתי חלק בכנס השנתי השישי של "מנהיגות ישראלית בתפוצות" – התארגנות של ישראלים החיים בחו"ל ועוסקים בפעילות ציבורית בקהילות הישראלים המקומיות שלהם.