ניהול: המנכ"לים של סלקום מגיעים רק מחוץ לחברה

לקראת אמצע הקדנציה של ניר שטרן, המנכ"ל הנכנס של סלקום, יעמוד בפניו אתגר חשוב: לטפח מחליף. עד כה לא הצליחה המערכת הניהולית של החברה לטפח אף מנהל שנמצא ראוי לנהל אותה – סלקום היא חברת הסלולר היחידה שכל המנכ"לים שלה הובאו מבחוץ.
את המנכ"ל הראשון, יעקב פרי, החליף יצחק פטרבורג שבא משירותי בריאות כללית, את פטרבורג החליף עמוס שפירא שבא מאל על; ועכשו מגיע ניר שטרן מנטוויז'ן.
בפרטנר סומן כבר לפני שנים חיים רומנו כמחליפו של המנכ"ל הראשון עמיקם כהן. באותה עת המשימה לא צלחה ורק לאחרונה הוא מונה לתפקיד זה, לאחר סיבוב באל על. בפלאפון לא היו בעיות מסוג זה וגיל שרון התקדם מבפנים לתפקיד המנכ"ל.

זה לא שבסלקום לא רצו, גם המנכ"ל הראשון שלה, יעקב פרי, ראה באורן מוסט מועמד ראוי לרשת אותו, אבל הדירקטוריון לא קיבל את ההמלצה. במינויים כאלו יש משקל משמעותי גם לפוליטיקה הארגונית, לא תמיד מסתכלים על מה באמת טוב לחברה. בעלי המניות בוחנים קודם כל מה טוב להם ולא תמיד טובתם היא גם טובתה של החברה. וחוץ מזה, הכול אישי.

רבות כבר נכתב על החשיבות של קידום מנכ"ל מבפנים. על התרומה לתרבות הארגונית, לתחושה של המנהלים כי יש להם אפיק קידום עד לרמות הגבוהות ביותר.
בתחילת החודש התייחס האקונומיסט למינויה של מג ויטמן שהובאה מבחוץ לתפקיד מנכ"ל HP העולמית בצטטו את גורו הניהול ג'ים קולינס, מחבר רב המכר "גלגל התנופה – מטוב למצוין": "חברות גדולות כמעט תמיד מגייסות מנכ"ל מבפנים."

שינויים משמעותיים
יש מקרה בולט אחד בו אולי ניתן להעדיף מנכ"ל מבחוץ: כאשר החברה עומדת בפני שינויים ארגוניים משמעותיים. במקרים כאלו נדרשת העברה של אנשים מתפקידיהם. או אז קל יותר למנכ"ל מבחוץ לעשות את השינויים, יש לו פחות היכרויות ופחות מחויבויות. לכן במקרה הנוכחי של סלקום ההחלטה למנות את ניר שטרן היא החלטה נכונה, כי החברה עומדת בפני מיזוג עם נטוויז'ן.
לכן, גם אם שפירא לא היה מבקש לעזוב אפשר שהיו רומזים לו בעדינות באיי.די.בי כי הם מעדיפים את שטרן (הצעיר בשנים רבות משפירא) כמי שיוביל את המיזוג ואת החברה המשולבת בשנים הבאות. שפירא לא לקח שום סיכון ופרש בשיא, כשמאחוריו שובל לא נגמר של תשבחות. 

שטרן הוא מנכ"ל צעיר מאד, כל קודמיו ניהלו מערכות גדולות ומורכבות. האתגר שעומד בפניו הוא עצום – גם להיכנס לנעליו של שפירא המתוקשר, גם להתמודד עם רגולציה ותחרות גוברת, גם לנהל מיזוג מורכב. זה הרבה מאד גם למנכ"ל מנוסה הרבה יותר ממנו. נראה שבתקופה הקרובה יו"ר סלקום, עמי אראל, וכמובן נוחי דנקנר שידו בכל, יהיו מעורבים מאד בנעשה בחברה.

מאמר זה פורסם גם כאן: https://finance.walla.co.il/item/1872746

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב pinterest
Pinterest
שוקי שטאובר

שוקי שטאובר

חוקר, סופר, עיתונאי, יועץ ומרצה בתחומי ניהול, עבודה וקריירה

מאמרים נוספים מרחבי האתר שעשויים לעניין אותך

בחזרה לאותנטיות

הולכים ומתרבים המצבים בהם השוכר דירה במסגרת איירביאנבי לא פוגש את המארח. זה משאיר לו מפתח במקום מוסכם, ואם צריך מתקשרים בכתב או בשיחת טלפון.

סיור היסטורי קצר

ביקרתי בכמה מאתריה הבולטים של ולורה, העיר השלישית בגודלה באלבניה, בה הוכרזה עצמאות המדינה בשנת 1912. מוזיאון העצמאות הקטן, מספר את סיפורה של אותה שנה.

המסע לוולורה

בשעה רבע לאחת-עשרה רכשתי כרטיס נסיעה במיניבוס ארוך (25 מושבים) שעוד מעט ייסע ל-ולורה המרוחקת 181 ק"מ מסרנדה. השארתי במשרד הכרטיסים את הטרולי והלכתי לאכול