ניהול: דירקטור יקר, שמור עלי, אבל בעדינות

בארצנו הקטנטונת, בה כולם מכירים את כולם, שכר העתק שמקבלים מנהלי חברות ציבוריות לא נתקל בביקורת עזה מדי גם מצידם של הדירקטורים מטעם הציבור
 
 
אחת הסיבות העיקריות לכך שחברות ציבוריות מעיזות לתת שכר מופרז לבכיריהן היא דרך גיבוש מבנה הדירקטוריונים בארצנו הקטנטונת, בה כולם מכירים את כולם.

בדירקטוריון אמורים לשבת נציגים של בעלי השליטה בחברה וכן דירקטורים חיצוניים (דח"צים), שאינם אמורים להיות קשורים לבעלי השליטה בחברה אלא דווקא לייצג את ציבור המשקיעים הקטנים – זה הקונה, רובו ככולו, את מניות החברה בבורסה.

אלה וגם אלה אמורים לבחון קודם כל את טובת החברה, אך למרות זאת כל בר דעת יבין כי דירקטור שמונה כנציג הבעלים ייבחן גם את טובתו של מי שמינה אותו. דירקטור זה יכול להיות בעל השליטה הוא עצמו, בן משפחתו, או, כאמור, מישהו אחר מטעמם.

כך שמי שנותרו לעמוד בפרץ ולבחון בחון היטב אם קיימים ניגודי אינטרסים בין טובת החברה לטובת בעלי השליטה בה הם הדח"צים.

קשה יהיה לחלוק על כך ששכר המיליונים שמושכים בעלים כדמי ניהול ואף מרפדים בו את מנכ"ליהם פוגע בחברה. הרווח קטן; המוניטין נפגע, כי החברה ובעליה זוכים לקיתונות של ביקורת בעיתונות; גילויי מרירות עשויים להתגלות אצל העובדים, הרואים את פערי השכר ועיניהם כלות. כל אלו עשויים גם להשפיע על מחיר המנייה, ולאו דווקא לטובה.

אז איפה הדח"צים בתמונה? בדרך כלל הם שותקים. ומדוע הם שותקים? כי במרבית המקרים מי שממליץ למנותם הוא בעל השליטה או מנכ"ל החברה.

בדרך כלל הם לא יצאו נגד מי שהמליץ למנותם לחברי דירקטוריון, ממיגוון סיבות. למשל:

א. הוא חבר, בגלל זה הוא פנה אלי, וחברות היא ערך עליון

ב. הוא צ'יפר אותי במינוי ואני אצא נגדו? לא יפה

ג. בפעם הבאה הוא כבר לא יציע לי מינוי

ד. אם יצא לי מוניטין של מי שעושה בעיות, אף אחד לא יציע לי מינוי
 
 
אמנם בשנים האחרונות נעשו ניסיונות לחזק את מעמדם העצמאי של הדח"צים דרך שינויים בחוק החברות. למשל, אי אפשר לפטרם באמצע תקופת כהונתם – 5 שנים. אך אלו תיקונים קוסמטיים בלבד. הם אינם מהווים משקל נגד ראוי לסיבות רבות העוצמה, שהובאו לעיל, המסבירות מדוע כדאי לדח"צ לשתף פעולה עם האנשים החזקים בחברה, עליהם הוא בעצם אמור לפקח.

המלצתנו, אפעס, נראית לנו כמעט בנאלית: הדח"צים ימונו לתפקידם על ידי גוף בלתי תלוי (ככל שאפשר לקיים אי תלות במדינה כה קטנה וחברותית) שלפחות ירחיק, אם לא יבטל כליל, את הזיקה בינם לבין בעלי השליטה ומנהלי החברה שאת תפקודה הם אמורים לבחון ולבקר.

קשה מאד לממש המלצה מתבקשת כזו, בגלל התנגדויות של בעלי שליטה שלא ירצו לחזק את הדח"צים. מן הסתם הם כבר יפעילו לובי וימצאו סיבות מגוונות ויצירתיות לטרפד מהלך מסוג זה.

מאמר זה פורסם גם כאן: https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3239020,00.html

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב pinterest
Pinterest
שוקי שטאובר

שוקי שטאובר

חוקר, סופר, עיתונאי, יועץ ומרצה בתחומי ניהול, עבודה וקריירה

מאמרים נוספים מרחבי האתר שעשויים לעניין אותך

בריאות הנפש בישראל

447 עמודים, כריכה קשה. "כלי עזר חשוב לכל מי שעוסק בתחום בריאות הנפש… צריך להיות בכל הספריות ובכל מסגרת הכשרה של אנשי מקצוע… ספר מעולה."ד"ר

"ירידה" אאוט – "שגרירים" אין

2/1/2020 בתחילת השבוע לקחתי חלק בכנס השנתי השישי של "מנהיגות ישראלית בתפוצות" – התארגנות של ישראלים החיים בחו"ל ועוסקים בפעילות ציבורית בקהילות הישראלים המקומיות שלהם.