ניהול: טובלים ושרץ בידם?


נתן חץ יצא בביקורת חריפה על עיתונאים שמבקרים את שכר הבכירים. חץ, מנכ"ל מוערך ואחד הבעלים של חברת הנדל"ן המניב אלוני חץ, אמר בכנס לקוחות של קבוצת ההסדרים הפנסיוניים מבטח סיימון, כי גם עיתונאים מחויבים לשקיפות. לדבריו, הם אינם יכולים לבקר את גובה תגמולם של אחרים אם אינם מציגים לעין כל את גובה שכרם ואת האופציות שקיבלו.
אמר חץ: "גם ח"כ שלי יחימוביץ מבקרת את שכר הבכירים, אבל היא לפחות נתנה גילוי נאות על שכרה והכנסותיה. עיתונאי לא יכול להסתתר מאחרי הטיעון כי עיתון הוא גוף פרטי. הייתם נדהמים לדעת מהו הוא גובה שכרם של עיתונאים מסוימים, חלקם הפכו לאנשים עשירים."

עיתון הוא לא חברה ציבורית:
חץ יורה לכיוון הלא נכון. העיתונות ראויה לביקורת, בוודאי מבחינת רמת השקיפות המצופה ממנה, אבל לאו דווקא מההיבט אותו מציג חץ. כי לעיתונאי מותר להסתתר מאחרי הטיעון כי עיתון הוא חברה פרטית, ככל שהדברים נוגעים לשכרו. זאת משום שאין חשש לעושק של בעלי עניין אחרים. בניגוד לעיתונאי המועסק בעיתון שהוא חברה פרטית, חץ כן צריך להיחשף, כי החברה שלו ציבורית. כמו ששלי יחימוביץ צריכה להציג הכנסות כי היא נציגת ציבור. אילו מניותיו של עיתון היו נסחרות בבורסה, כמו חברת אלוני חץ, היה עליו לחשוף את שכר בכיריו.

אבל עיתון כן מחויב בשקיפות מוגברת:
אם חץ היה תובע שקיפות של דרכי העבודה העיתונאית, דרישה כזו הייתה מוצדקת והיינו תומכים בה בכל פה. נוכל, למשל, להציע לו לדרוש מכל עיתונאי שתובע התנהגות נאותה מחברות עיסקיות, לציין באילו מקרים הוא מצטט הודעה לעיתונות (שהיא בעינינו מעין תוכן שיווקי בכסות מערכתית מלאה) ומתי זו ידיעה אמיתית שהוא מביא. אז יכול היה חץ לטעון כי דורשי השקיפות מחויבים בשקיפות.
כאמור, לא חשיפה של ענייניהם האישיים של העיתונאים, אלא של דרך עבודתם המקצועית. כי העבודה העיתונאית היא משימה ציבורית מובהקת.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב pinterest
Pinterest
שוקי שטאובר

שוקי שטאובר

חוקר, סופר, עיתונאי, יועץ ומרצה בתחומי ניהול, עבודה וקריירה

מאמרים נוספים מרחבי האתר שעשויים לעניין אותך

בריאות הנפש בישראל

447 עמודים, כריכה קשה. "כלי עזר חשוב לכל מי שעוסק בתחום בריאות הנפש… צריך להיות בכל הספריות ובכל מסגרת הכשרה של אנשי מקצוע… ספר מעולה."ד"ר

"ירידה" אאוט – "שגרירים" אין

2/1/2020 בתחילת השבוע לקחתי חלק בכנס השנתי השישי של "מנהיגות ישראלית בתפוצות" – התארגנות של ישראלים החיים בחו"ל ועוסקים בפעילות ציבורית בקהילות הישראלים המקומיות שלהם.