ניהול: על אתיקה ומנהיגות – פרשת צ'יקו תמיר

פרשת תמיר הגיעה לסיומה החיובי, והמפתיע: הנורמות גברו על הסחבקיות ותא"ל צ'יקו תמיר, מפרשת הבן והטרקטורון, יפרוש מצה"ל.
פורסם כי הרמטכ"ל, גבי אשכנזי, הוא זה שהחליט כי תמיר יסיים את שירותו הצבאי, אבל מי שבאמת הוביל את המהלך היה תמיר עצמו – לא בגלל העבירה, אלא דווקא בגלל המסר הברור שלו שאם יורד בדרגה לא יישאר בצבא.
מסר זה הועבר לידיעת הציבור לאחר שבית הדין הצבאי קבע כי תמיר יורד בדרגה אחת, לדרגת אל"מ. תמיר ערער ובית הדין לערעורים נזף בתמיר, אך ביטל את ההורדה בדרגה.

ההורדה בדרגה הייתה "מידתית"
לדעתי, לנגד עיניו של בית הדין לערעורים לא עמדה רק השאלה המשפטית – לא רק הבחינה מחדש של שאלת המידתיות, של מידת העונש השקול כנגד העבירות ביצע; אלא גם שיקולים מעשיים שלוו בכסות משפטית ובפלפול מנומק הנוגע למידתיות.
אבל מה לא "מידתי" בהורדה זמנית בדרגה, כנגד גילוי חוסר האחריות שבמתן רשות לילד בן 14 לנהוג ברכב מנועי, ובניסיון לדווח באופן שקרי על ההתרחשויות? ועוד כאשר מי שעושה זאת הוא מפקד בכיר ומוערך שצריך, שבשל מעמדו והדוגמא שהתנהגותו משמשת לרבים וטובים, לדקדק בהתנהלותו – הרבה יותר מ"סתם" אזרח, או אפילו קצין זוטר?
לכן, בפסק הדין המקורי לא היה שום פסול, ההקלה בעונש נבעה בעיקר מסיבה מרכזית אחת – הרצון להשאיר את צ'יקו תמיר בצבא.
בחודשים שחלפו מאז ניתן פסק הדין הראשון התנהל מעין מיקח וממכר בין תמיר לצה"ל, שלא רצה לוותר עליו ומיצמץ ראשון. אותה עת, הרמטכ"ל, גבי אשכנזי לא היה צריך לדבר עם שופטי בית הדין לערעורים, הם רק היו צריכים לקרוא עיתונים בתקופה שחלפה כדי להבין לאן נושבת רוח המפקד, שאשכנזי תומך בהשארתו של תמיר.

האולטימטום לא הותיר ברירה
והנה אותו אשכנזי, למרות שנסללה הדרך להשארתו של תמיר בצבא – האולטימטום התקבל וההורדה בדרגה בוטלה, החליט לאחר מספר חודשים שבכל זאת צה"ל צריך למצמץ אחרון וסלל את דרכו של תמיר החוצה.
אבל זה לא באמת אשכנזי, אלא האולטימטום. אתו המערכת לא יכלה להמשיך ולחיות. בזמנים אלו, של קריאת תיגר מתמדת על קודים של התנהגות עיסקית, ניהולית וציבורית, תמיר לא הותיר הרבה ברירות. אשכנזי לא יכול היה להרשות שיראה כאילו כופפו לצה"ל את היד.

השאלה מדוע ראה תמיר בחומרה כה רבה את ההורדה הזמנית בדרגה אולי תזכה למענה בעתיד. על פניו זה נראה כשיקולים, יש מי שיגיד לגיטימיים, של כבוד עצמי.
חבל. צ'יקו תמיר היה יכול לקנות את עולמו לו היה נשאר בצה"ל, נושא בעונש ומחליט להפוך לסמן ימני של כללי התנהגות אתיים. כמי שכשל, שילם על כך והוביל שינוי יכול היה לשמש כדוגמה יוצאת מן הכלל של מנהיג. כזה ששוגה, מודה בטעותו, משלם עליה ומוביל לתיקון. אם מתחילת הדרך היה נוהג כך מן הסתם גם היה מוצא דרכו למטכ"ל ואולי אף למעלה מזה. כי הציבור יודע להעריך בעלי תשובה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב pinterest
Pinterest
שוקי שטאובר

שוקי שטאובר

חוקר, סופר, עיתונאי, יועץ ומרצה בתחומי ניהול, עבודה וקריירה

מאמרים נוספים מרחבי האתר שעשויים לעניין אותך

בריאות הנפש בישראל

447 עמודים, כריכה קשה. "כלי עזר חשוב לכל מי שעוסק בתחום בריאות הנפש… צריך להיות בכל הספריות ובכל מסגרת הכשרה של אנשי מקצוע… ספר מעולה."ד"ר

"ירידה" אאוט – "שגרירים" אין

2/1/2020 בתחילת השבוע לקחתי חלק בכנס השנתי השישי של "מנהיגות ישראלית בתפוצות" – התארגנות של ישראלים החיים בחו"ל ועוסקים בפעילות ציבורית בקהילות הישראלים המקומיות שלהם.