ניהול: התנהגות נתניהו משפיעה על המנהלים במדינה

השרים המיותרים, הוויתורים לשותפות בקואליציה והזיגזוג בדרך לתקציב מחלחלים לכל שדרות הניהול במדינה, ומעניקים לגיטימציה להנהגה קלוקלת. על חשיבות הדוגמא האישית

במכלול עיסוקיו הרבים ושיקוליו המגוונים צריך ראש ממשלתנו, בנימין נתניהו, לקחת בחשבון השלכה נוספת של דרכי התנהלותו ושל אופן התנהלותה של ממשלתו – השפעתה על דפוסי הניהול במדינה.

השפעה זו נובעת משני מקורות מרכזיים: האחד, החשיפה הרבה, הטבעית, של פעילות הממשלה ובעיקר של הקלקולים המתגלים בה. השני, היותו של השירות הציבורי, בעיקר משרד האוצר, חממה בלתי נדלית של מנהלים המאיישים ברבות הזמן את כס המנהלים הבכירים במשק – מנכ"ל מזרחי-טפחות אלי יונס, מנכ"ל החברה לישראל ניר גלעד ומנכ"ל כלל ביטוח שי טלמון הם רק מעט מהדוגמאות.


דוגמא אישית

כאשר גיבש נתניהו מבנה ארגוני הכולל משרדי ממשלה מיותריםאייש תפקידים באנשים שאינם מיומנים דיים, עשה ויתורים מפליגים במשא ומתן הקואליציוני וזיגזג נואשות בדרך לגיבוש התקציב, הוא נתן דוגמא אישית מסוג מאד מסוים.

לפני בחירתו לכהונה הרמה אהב נתניהו להרבות דיבור בשאלת המנהיגות. הוא הדגיש לא פעם את יכולתו של המנהיג להוביל את אנשיו בניגוד לכיוון שכולם מבקשים ללכת אליו, בזה כוחו של המנהיג, זה הביטוי למנהיגות – הדוגמא האישית והיכולת לסחוף לכיוון הלא טריוויאלי. כך חזר ושנה נתניהו.

אין כמעט חולק על כך שדרכו של נתניהו מאז שנבחר אינה טריוויאלית, אך האם היא הדרך הנכונה? מן הסתם לא לכך התכוון, ככה יצא לו.

גם אם ניחתת עליו ביקורת שוצפת, עדיין כוחם של המבקרים הוא בלשונם או בעטם. זו עוצמה מוגבלת, והמצב האמיתי כפי שהוא מתקבע בתודעה חזק הרבה יותר – העם רואה מה קורה ומפנים.

מנהלים מבינים שאפשר לפעול בדרך זו שהתווה ראש הממשלה, ומקבלים לגיטימציה להתנהלות שגויה זו. הם אפילו נחשפים לדרכי פעולה יצירתיות של קידום אינטרסים, שאין בינם ובין טובת הארגון ולא כלום. רעיונות כאלו מחלחלים גם במוחות של מנהלים מחוץ לשירות הציבורי.

כאשר ראש הממשלה פועל הוא צריך לקחת בחשבון גם את שאלת הדוגמא האישית, והשפעתה על התנהלותו של המשק בכללו, כי התנהלות הממשלה משפיעה על התרבות הניהולית במשק. למה, למשל, בעלת השליטה בבנק הפועלים, שרי אריסון, ויו"ר הבנק, דני דנקנר, מצפצפים על בנק ישראל? כי יש להם לגיטימציה. אם הממונים על הרגולטור מתנהלים כמו בבזאר מזרחי, גם להם מותר.


תוגת נערי האוצר

מי שנחשפים יותר מכול לדינמיקה השלטונית הקלוקלת הם בכירי האוצר. הם אלו שבאים במגע עם משרדי הממשלה השונים ושותפים למאבק המתמיד בין הצרכים הכלכלים והפוליטיים.

הם שוחים בביצה עכורה זו כבר מגיל צעיר. יאמר מי שיאמר שהם סולדים ממנה ומחכים לרגע בו יבשילו וידלגו חיש קל למישרה הנחשקת בסקטור הציבורי; אבל עדיין חשיפת יתר לתהליכים מסורבלים, לעיתים לא תקינים ומתישים, גורמת נזק גם לנפשו של איש אוצר קשוח ביותר.

ההתנהלות אליה הם נחשפים שוב ושוב מחלחלת לתודעת אנשי האוצר, ואיש אינו יכול להבטיח כי הם ימנעו מלנהוג בדרך זו גם בעת ישיבתם על כס המנכ"ל של חברה פרטית גדולה.

מאמר זה פורסם גם כאן: https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3719642,00.html

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב pinterest
Pinterest
שוקי שטאובר

שוקי שטאובר

חוקר, סופר, עיתונאי, יועץ ומרצה בתחומי ניהול, עבודה וקריירה

מאמרים נוספים מרחבי האתר שעשויים לעניין אותך

בריאות הנפש בישראל

447 עמודים, כריכה קשה. "כלי עזר חשוב לכל מי שעוסק בתחום בריאות הנפש… צריך להיות בכל הספריות ובכל מסגרת הכשרה של אנשי מקצוע… ספר מעולה."ד"ר

"ירידה" אאוט – "שגרירים" אין

2/1/2020 בתחילת השבוע לקחתי חלק בכנס השנתי השישי של "מנהיגות ישראלית בתפוצות" – התארגנות של ישראלים החיים בחו"ל ועוסקים בפעילות ציבורית בקהילות הישראלים המקומיות שלהם.