ניהול: חשבון נפש ניהולי – האם אני באמת מנהל או רק מכונה "מנהל"?

[המאמר מושתת על תוכן המופיע בספר "מי פה המנהל?" – להרחבה, אנא לחצו כאן]

יש מנהלים אשר יום הכיפורים שחלף זה כבר אפשר שהביאם לעשיית חשבון נפש, מעין מאזן שנתי. שאלות רבות עשויים לשאול את עצמם מנהלים אלו. הנה לדוגמה עשר מהן, כנגד עשרת ימים נוראים:

א. מה אני באמת עושה עם הסמכות שניתנה לי? האם אני בעיקר משתמש בה כדי לחלק הוראות ולבחון את ביצוען, או שהסמכות גם מאפשרת לי לסייע לעובדי לבצע את עבודתם? הרי הנגישות שלי למשאבי הארגון גדולה לאין שיעור מזו שלהם.

ב. האם העובדים שלי מבצעים את הוראותיי בעיקר משום שאני מנהל ועל כן הם נמנעים מלהתעמת עם הסמכות שיש לי, או שהם ממלאים אותן מתוך הערכה לשיקול דעתי?

ג. ביני לבין עצמי, האם מוניתי לתפקיד המנהל משום שיכולתי לבצע את התפקיד נבדקה היטב, או שהמינוי נעשה בעיקר בשל קשרים ופוליטיקה ארגונית? איך זה משפיע על תפקודי ואיכות יחסי עם הסובבים אותי – עובדים, עמיתים וממונים ישירים?

ד. האם באמת איכפת לי מאיכות חייהם של עובדי, או שבעיקר אני רואה בהם כלי לקידום היחידה עליה אני מופקד; היינו, קידום מעמדי ותדמיתי בארגון?

ה. למה בכלל אני עוסק בניהול? אני אוהב את זה? זה מעניין אותי? לא נקלעתי לזה במקרה? המתח והלחצים שווים את המחיר? אי אפשר היה לפתח אחרת את הקריירה, גם במסגרת הארגון?

ו. העובדים שלי בכלל יודעים מה אני רוצה? האם הם יודעים מה הן מטרותיה המרכזיות של היחידה? האם לשם ביצוע של כל פעולה לא שגרתית נדרש אישור שלי? אם התשובה לשאלה זו היא 'כן' אז כנראה שהכיוון לא ברור להם, הם פועלים בערפל. הפכתי אותם לברגים ועל עצמי העמסתי עבודה מיותרת.

ז. פי ולבי שווים? יש לי אינטגריטי? מילה שלי זו מילה? זמן זה זמן? התחייבויות מתמלאות במועדן? אם יש תקלה שבגללה איני יכול לעמוד במילתי, האם אני דואג להתנצל ולהסביר, או שהתנצלות והסבר יפחיתו מערכי בעיני ויפגעו ברום מעמדי?

ח. בכמה אנשים פגעתי בשבוע האחרון? כמה פגעו בי? למה זה קורה? מה עשיתי כדי למנוע לפחות חלק מהתרחשויות אלו? מה אני יכול לעשות בעניין מעתה ואילך? כיצד ניתן לקדם את פני הרעה?

ט. האם אני שומר על איפוק במינון סביר? האם התנהגותי מאופיינת בבגרות נפשית? עד כמה אני נותן לאמוציות להשפיע על התנהגותי ושיקול הדעת שלי? האם המושג 'יכולת הכלה' או 'כושר ספיגה' מוכר לי? בקיצור, האם אני מתנהג כמו מנהל האמור להוביל אנשים, או כמו ילד מגודל?

י. אני יוזם או מגיב? היחידה שלי מנוהלת או מתנהלת? איזה חלק מזמני מוקדש לחשיבה ולתכנון? אני מכבה שריפות או מונע מראש את התפרצותן? איזה חלק מזמנה של מזכירתי מוקדש לביטול פגישות ולקביעת מועד חדש לקיומן? כל הפגישות הללו בכלל חיוניות? אי אפשר להגיע לאותה תוצאה באמצעות שיחת טלפון או התכתבות בדואר אלקטרוני?

סופו של דבר, לא כל המנהלים הם באמת מנהלים.

ושביב של תקווה, הדברים ניתנים לתיקון.

גמר חתימה טובה.

מאמר זה פורסם גם כאן: סטטוס

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב pinterest
Pinterest
שוקי שטאובר

שוקי שטאובר

חוקר, סופר, עיתונאי, יועץ ומרצה בתחומי ניהול, עבודה וקריירה

מאמרים נוספים מרחבי האתר שעשויים לעניין אותך

בריאות הנפש בישראל

447 עמודים, כריכה קשה. "כלי עזר חשוב לכל מי שעוסק בתחום בריאות הנפש… צריך להיות בכל הספריות ובכל מסגרת הכשרה של אנשי מקצוע… ספר מעולה."ד"ר

"ירידה" אאוט – "שגרירים" אין

2/1/2020 בתחילת השבוע לקחתי חלק בכנס השנתי השישי של "מנהיגות ישראלית בתפוצות" – התארגנות של ישראלים החיים בחו"ל ועוסקים בפעילות ציבורית בקהילות הישראלים המקומיות שלהם.