ניהול: מה בין סמכות לבין מנהיגות?

"מנהיגות באה לידי ביטוי ביכולת להוביל שינויים בעת שהם אינם נתפסים כחיוניים", אומר פרופ' רונלד חפץ, מחבר הספר "מנהיגות במבחן", ומחזק בכך את השקפתו של נתניהו, לפיה "קל להנהיג בעת משבר וקשה הרבה יותר להנחיל שינוי כשהכול נראה בסדר"

"קל להנהיג משבר וקשה הרבה יותר להנהיג במצב שאינו משברי, כאשר רוצים להנחיל שינוי מתוך ראיית הנולד בזמן שהכול נראה בסדר. במצב כזה הנהגה אמיתית חייבת השקיע מאמץ אינטלקטואלי רב, כי נדרשת יציאה נגד מוסכמות והתמודדות עם התנגדות של אליטות". כך אמר ח"כ בנימין נתניהו, ראש האופוזיציה, בכנס שנערך על ידי "להב" מהפקולטה לניהול באוניברסיטת תל אביב, אשר דן במנהיגות ניהולית במשבר.

"מנהיגות באה לידי ביטוי ביכולת להוביל שינויים בעת שהם אינם נתפסים כחיוניים", הסכים עמו פרופסור רונלד חפץ, מהמרכז למנהיגות באוניברסיטת הרווארד. חפץ, שחגג את יציאתו לאור בעברית של ספרו "מנהיגות במבחן" (אותו כתב עם עמיתו מרטי לוינסקי), ציין "כי מנהיג לא יכול להצליח בכל זמן. אין מנהיגות לכל העונות".

הוא הוסיף ואמר כי "יש להבחין בין מנהיגות לבין סמכות. לבעלי סמכות רבים אין תכונות של מנהיגות משום שהם אינם עושים את מה שבאמת נדרש לעשותו, אלא מה שאנשיהם מצפים מהם. למרטין לותר קינג, או לגאנדי, לא הייתה כל סמכות פורמלית, אבל הם היו מנהיגים אמיתיים".


חפץ: לויאליות ככשל מנהיגותי

חפץ הביא כדוגמא רחוקה יחסית את ראש ממשלת אנגליה, וינסטון צ'רצ'יל, שפרח במלחמת העולם השנייה, אך לא היה סיפור הצלחה מנהיגותית לפניה ולאחריה. הוא הביא כדוגמא נוספת את סיפורם של גיבורי מצדה ואמר כי "אנשי מצדה אולי היו גיבורים, אבל גיבורים מתים. זו לא מנהיגות להוביל אנשים אל התהום".

חפץ לא חסך משומעיו דוגמא נוספת, עכשווית, שנגעה למי שהשתתף עמו בכנס, בנימין נתניהו. "בתחום הביטחון נתניהו נכשל, אבל בתחום הכלכלי הוא דווקא הצליח", קבע.

הוא העלה סיבה מרכזית נוספת לכשל מנהיגותי – לויאליות (נאמנות). זו מהווה את אחת הסיבות העיקריות לדחייה של שינוי. והרי היכולת להוביל שינוי תוך התמודדות עם התנגדויות היא אחד מביטוייה המובהקים של מנהיגות אמיתית. הלויאליות למי שמתנגד לשינוי היא זו שמונעת מבעלי סמכות לעשות את הדבר הנכון הנדרש ממנהיג.


איפה היה שאול מופז?

בהקשר זה זכתה בכנס ממשלת ישראל לקיתונות של ביקורת על התנהלותה במלחמת לבנון השנייה, תוך גילויים בולטים של חוסר מנהיגות. הביקורת באה מפיו של העיתונאי עופר שלח, מחבר הספר "שבויים בלבנון" (ביחד עם עמיתו יואב לימור). בראש סופגי הביקורת עמד שר התחבורה שאול מופז, מי שעליו ניתן לומר כי הוביל את מערך הביטחון כמעט לאורך כל העשור האחרון, כרמטכ"ל וכשר ביטחון.

"מופז בגד בתפקידו", טען שלח. "הוא ידע שצה"ל לא מוכן לביצוע המשימה ושתק. היה עליו להתעקש על כך שאין להגיב מיידית לפרובוקציה של החיזבאללה, אלא לנהוג בשיקול דעת ולהיערך בהתאם לפני שמגיבים ללא מחשבה מוקדמת".

"הוא, מופז, בעל הניסיון הביטחוני הרב ביותר סביב שולחן הממשלה, לא עשה דבר כדי למנוע מצב בו המדינה נכנסת למלחמת יש ברירה שאין לה מטרות מוגדרת, כאשר עוד לא גובשו מנגנוני בחינה ובדיקה יומיומיים. הוא לא עשה דבר כדי למנוע מלחמה שבה הממשלה, מתוך בחירה, נהגה כחיה מתגוננת המבקשת בכל כוחה לשרוד", אמר שלח.


גישה של התפרקות מאחריות

"גם אלו שהתפטרו מתפקידם בשל הכשל במלחמה (פרץ וחלוץ) לא קיבלו עליהם באמת את האחריות על המחדלים. לכן אירועים כאלו יכולים להתרחש שוב", הוסיף שלח. לדבריו, התנהלות זו של שרי הממשלה בכלל, ושל מופז בפרט, היא ביטוי מובהק של גישתם של הפוליטיקאים בארץ להתפרק מאחריותם כלפי מי ששלח אותם.

טיעוניו של שלח מחזקים את קביעותיו של חפץ: סמכות אינה מנהיגות, והליכה בתלם היא כמעט ההיפך ממנהיגות אמיתית

מאמר זה פורסם גם כאן: https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3424139,00.html

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב pinterest
Pinterest
שוקי שטאובר

שוקי שטאובר

חוקר, סופר, עיתונאי, יועץ ומרצה בתחומי ניהול, עבודה וקריירה

מאמרים נוספים מרחבי האתר שעשויים לעניין אותך

בריאות הנפש בישראל

447 עמודים, כריכה קשה. "כלי עזר חשוב לכל מי שעוסק בתחום בריאות הנפש… צריך להיות בכל הספריות ובכל מסגרת הכשרה של אנשי מקצוע… ספר מעולה."ד"ר

"ירידה" אאוט – "שגרירים" אין

2/1/2020 בתחילת השבוע לקחתי חלק בכנס השנתי השישי של "מנהיגות ישראלית בתפוצות" – התארגנות של ישראלים החיים בחו"ל ועוסקים בפעילות ציבורית בקהילות הישראלים המקומיות שלהם.