ניהול: ניר קלינגר: סמרטוט או גבר?

מאמן מכבי ת"א יצא גדול בכך שהיה מוכן לספוג את ביטויי התסכול של הכוכב שלו – ולא השעה אותו. בכך הוא הפגין תכונת מנהיגות חשובה: יכולת ספיגה

אז מהו בעצם ניר קלינגר, מאמן קבוצת הכדורגל של מכבי תל אביב: סמרטוט או גבר?

רבים מבינינו יטענו: קלינגר חסר חוט שידרה. כיצד זה הוא מאפשר לכוכב אייל ברקוביץ לעשות ככל העולה על רוחו למתוח בתקשורת ביקורת על התנהלות הקבוצה, להיכנס במאמן הלאומי, ולא להופיע לאימון. אחרי זה עוד מסביר קלינגר שצריך לקבל את אייל על חסרונותיו ויתרונותיו, ולא רק שאינו משעה אותו אלא משבץ אותו במשחקה הקרוב של הקבוצה (למרות שעומדת בפניו האופציה לאפשר לו 'לנוח' – אם אינו רוצה לנקוט בצעד המשמעתי המתבקש – השעיה).

יוסיפו ויטענו מבקריו של של קלינגר במקרה זה כי גם אם הוא אוהב אהבה יתירה את ברקוביץ, כבנו ממש, ומוכן לספוג את גחמותיו, הרי אפילו למראית עין, כדי שלא לפגוע במעמדו כמאמן מול השחקנים האחרים ובתדמיתו המקצועית והציבורית, היה עליו לנהוג בצעד חניכה משמעותי.

אבל יהיו אחרים, בהם כותב שורות אלה, שיטענו כי קלינגר דווקא יצא גדול וגילה מנהיגות אמיתית. דווקא נכונותו לספוג את ביטויי התסכול של הכוכב שלו מבלי להכניס לו בחזרה – התגובה הטבעית המתבקשת – מוציאה אותו גבר.

כך הוא מילא נאמנה את תפקידו כמאמנה של הקבוצה. במקום כוכב מתוסכל ומסופסל יש לו את ברקוביץ בחזרה.

בין שלל התכונות שנדרשות ממי שמנהיג קבוצת אנשים, ולא רק קבוצת ספורט, נמנית תכונה שלא תמיד מייחסים לה חשיבות מספקת, משום שהיא כביכול תכונה פאסיבית – יכולת ספיגה. היינו, אתה נדרש שלא להגיב, למרות שמצופה ממך לעשות כן. תכונה זו מצריכה חוסן נפשי ויכולת הכלה.

זו תכונת המנהיגות אותה גילה קלינגר במקרה ברקוביץ. הוא היה מוכן לספוג ביקורת שפגעה בטווח הקצר בפופולריות שלו, וכביכול, במנהיגותו. אך במחשבה שנייה, שחקניו ומבקריו יבינו כי הוא בעצם התחשב ברגשותיו של השחקן שלו. מחר כשהוא יצטרך אותו על המגרש, יהיה שם ברקוביץ בשבילו (או שלא).

 

מאמר זה פורסם גם כאן: https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3159672,00.html

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב pinterest
Pinterest
שוקי שטאובר

שוקי שטאובר

חוקר, סופר, עיתונאי, יועץ ומרצה בתחומי ניהול, עבודה וקריירה

מאמרים נוספים מרחבי האתר שעשויים לעניין אותך

בריאות הנפש בישראל

447 עמודים, כריכה קשה. "כלי עזר חשוב לכל מי שעוסק בתחום בריאות הנפש… צריך להיות בכל הספריות ובכל מסגרת הכשרה של אנשי מקצוע… ספר מעולה."ד"ר

"ירידה" אאוט – "שגרירים" אין

2/1/2020 בתחילת השבוע לקחתי חלק בכנס השנתי השישי של "מנהיגות ישראלית בתפוצות" – התארגנות של ישראלים החיים בחו"ל ועוסקים בפעילות ציבורית בקהילות הישראלים המקומיות שלהם.