ניהול: תדמית המשטרה תלוייה במנהיגיה

שום תוכנית לשיפור התדמית והתפקוד של המשטרה לא תצלח ללא הנחלת התחושה שאת המערכת מנהלים אנשים איכותיים ואיכפתיים המבינים את חשיבות הדוגמא האישית


המשטרה החליטה לאחרונה לעשות מעשה ולהחמיר את הפיקוח על שוטרים 'בעייתיים'. ההערכה במשטרה היא כי יוזמה זו תביא כבר בשלב היישום הראשון להדחה של עשרות שוטרים שאינם עומדים בקריטריונים החדשים. המהלך נעשה כדי להיאבק בתדמיתה הבינונית ולהשיג את מטרת העל – יישום תכנית להעלאת רמת השוטרים.

אחת הדוגמאות הבולטות שהובאו כדי להמחיש את בינוניות תיפקודה של המשטרה הייתה פרשת בריחתו של האנס הסדרתי בני סלע. ראש אגף משאבי אנוש במשטרה, ניצב עמיחי שי, אמר כי לו הצעדים הננקטים עתה היו מבוצעים לפני שנתיים, בריחתו של האסיר המסוכן לבטח הייתה נמנעת. יתירה מזאת, הוסיף ואמר שי, שני שוטרי הליווי שבעינייו הם האחראים לבריחה ממילא לא היו מלווים את בני סלע, כי לבטח כבר היו מודחים מהמשטרה עוד לפני האירוע.

במה פשעו השניים? מדוע ברח להם בני סלע מתחת לידיים? חלק מהפאשלות הוזכרו בעבר: השוטרים לא ידעו שהאסיר המלווה על ידם הוא אסיר מסוכן וברחן פוטנציאלי, הם לא עברו תדריך מקדים, לא היה עמם שוטר מלווה נוסף, הם לא כבלו את האסיר כנדרש מההוראות וגם איש מהם לא ישב איתו מאחור – שני השוטרים התמקמו בנוחיות בתא הנהג של הרכב שהסיע אותם.

אין ספק, ביש מזל מבחינתם של השניים. אבל לכל ברור כי מאחורי כל פאשלה ביצועית עומדות פאשלות רבות שיכלו להתרחש ורק במקרה הן לא קרו. המשטרה סובלת מכשל ניהולי מתמשך וההדחות לא באמת יעשו את ההבדל. נכון שהשוטרים פישלו, אבל זה קרה משום שמאחוריהם עמדה מערכת מעודדת פאשלות. לפחות חלק מהתקלות שתוארו לעיל כלל לא נמצאות באחריותם הישירה של שני השוטרים.

השוטרים לא ידעו כי בידם נמצא אסיר מסוכן, כי אף אחד לא טרח להגיד להם את זה, אף אחד לא תידרך אותם. רק עובדים עם 'ראש גדול' מבקשים מהמנהלים שלהם שימלאו מולם את משימותיהם הניהוליות, אך אין לצפות לכך מהעובד הממוצע. כמו כן, לא הם היו צריכים לדאוג למלווה נוסף, אלא מי שממונה עליהם.

גם תקלות שהיו כביכול באחריותם, לא נבעו רק מאחריותם. השוטרים התמקמו בתא הנהג כי הם ידעו שהם חלק ממערכת שמקבלת תופעות כאלו בסלחנות ובעצימת עין. גם אם בני סלע לא היה בורח הממונה שלהם היה לכל היותר מנפנף באצבעו בהתראה מחויכת. זה לא הם, זו התרבות הארגונית.


בלי דוגמא אישית – שום רפורמה לא תצלח

הדחה של שוטרים שאינם עומדים בסטנדרטים לא תפתור שום בעיה. המשטרה צריכה לעבור שידוד מערכות אמיתי, ולהתחיל מלמעלה. בלי דוגמא אישית של הנהגתה הבכירה שום רפורמה לא תצלח. מה שיגרום לשוטרים לשפר את ביצועיהם זו אותה תחושה עמומה שיש בארגון מנהיגות אמיתית, תחושה שאת המערכת מנהלים אנשים איכותיים ואיכפתיים המבינים את חשיבות הדוגמה האישית.

כבר אפשר להתחיל בשלושה דברים שאולי מנטלית קשה לבצעם, אך מעשית הם קלים מאד לביצוע:

  •  די עם מאבקים פוליטיים פנימיים מתוקשרים על מעמד וסמכות
  •  די עם התחככות מתוקשרת עם בעלי הון ואישי ממשל בכירים
  •  די עם חנייה במקומות אסורים של מכוניות של קצינים בכירים

אם בכירי המשטרה יתחילו להתנהג ברוח זו, אט אט הם יגלו שאין צורך במהפכות ותוכניות גרנדיוזיות. אנשים טובים יותר ירצו להצטרף אל שורותיה של משטרת ישראל, ושוטרים מן השורה ישפרו את תפקודם כדי שלא להצטייר חריגים ונלעגים. שוטרים שממש לא מתאימים יפלטו באופן טבעי, ואת חלקם גם אפשר לשחרר באופן יזום, כפי שמתכנן שי.  

מאמר זה פורסם גם כאן: https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3492584,00.html

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב pinterest
Pinterest
שוקי שטאובר

שוקי שטאובר

חוקר, סופר, עיתונאי, יועץ ומרצה בתחומי ניהול, עבודה וקריירה

מאמרים נוספים מרחבי האתר שעשויים לעניין אותך

בריאות הנפש בישראל

447 עמודים, כריכה קשה. "כלי עזר חשוב לכל מי שעוסק בתחום בריאות הנפש… צריך להיות בכל הספריות ובכל מסגרת הכשרה של אנשי מקצוע… ספר מעולה."ד"ר

"ירידה" אאוט – "שגרירים" אין

2/1/2020 בתחילת השבוע לקחתי חלק בכנס השנתי השישי של "מנהיגות ישראלית בתפוצות" – התארגנות של ישראלים החיים בחו"ל ועוסקים בפעילות ציבורית בקהילות הישראלים המקומיות שלהם.