ניהול: כיצד להפיק את המירב מהמלצות על עובדים?

המלצות הן כלי מיון בעייתי, ועל אחת כמה וכמה המלצות כתובות. מקרה השופטת הילה כהן מלמד שעל המלצות בכתב אי אפשר לסמוך יותר מדי – הממליצים מסתתרים מאחורי הטקסט, ורמת מחוייבותם נמוכה. המלצות בעל-פה, לעומתן, יכולות להיות כלי מיון מצויין, שכדאי לוועדה למינוי שופטים לאמץ

 

המלצות יכולות להיות כלי מיון מצוין, אך עלולות להיות גם כלי מיון גרוע, שאלה של דרך. על המלצות בכתב אין לסמוך יותר מדי. לעומתן, להמלצות בעל-פה יכול להיות ערך מיוני  רב.

סוגיית האפקטיביות של ההמלצות לצורך מיון עובדים לארגון עלתה על סדר היום בסוף השבוע, במסגרת מאמר מקיף במוסף "הארץ" שעסק בפרשת השופטת הילה כהן, המועמדת להדחה. הפרשה שפכה אור על דרך מינוי השופטים, המעניקה משקל רב לממליצים, אף שחלקם מוסרים את המלצותיהם כלאחר יד, ללא מתאם למידת הרצינות בה מתקבלות ההמלצות.

בכתבה צוטט אחד מאלה שהמליצו על כהן, עו"ד דוד קירשנבוים, שאמר: "זו לא הייתה הכרות עמוקה, אבל לאחר שנים היא באה וביקשה המלצה, אז המלצתי". ממליץ נוסף, פרופ' קנת מן, אמר: "אני לא ממש זוכר מה המלצתי, אלה היו טפסים שצריך למלא… אני לא זוכר אם המלצתי הייתה חיובית או שלילית". כך למדו ממליצינו בדרך מביכה מעט כי המלצה היא דבר מחייב, בין אם היא ניתנת בכתב ובין אם בעל פה.

ראוי לחדד כי המלצה בכתב היא כלי מיון לא אפקטיבי. הממליץ מסתתר מאחורי הטקסט. הוא אינו יודע מי קורא אותו, ורמת מחוייבותו – בהתאם. לא פעם מצאנו כי כאשר מועמד לעבודה פונה לממליץ ומבקש המלצה כתובה, אומר לו האחרון כי יכתוב את ההמלצה בעצמו והוא כבר יחתום עליה.

המלצה בכתב תמיד תהיה חיובית, אחרת המועמד לא יגיש אותה. מנהל המגייס עובדים צריך להתייחס בחשדנות להמלצה בכתב, למעט במקרה בו נשלחה אליו ישירות על ידי הממליץ.

המלצה בעל-פה, לעומתה, היא המלצה מחייבת יותר, מכיוון שהיא מעמידה למבחן את יושרתו והמוניטין של הממליץ, ומתבצעת במסגרת של שיחה. בנוסף, יכול מבקש המידע במסגרת השיחה לשאול את הממליץ שאלות לפי צרכיו. המלצה בעל-פה היא כלי שונה לחלוטין ממכתב המלצה כללי, עמוס במחמאות ככל שיהיה.

משרה של שופט היא משרה לכל החיים, שיש לה השפעה משמעותית על אורחות חייה של החברה. כאשר בוחרים שופט, ראוי שהוועדה למינוי שופטים תזמן את הממליצים לישיבה בה ישמיעו את דבריהם. כך יתאפשר לחברי הוועדה המכובדים לשאול את הממליצים שאלות ולברר את תשובותיהם.

דבר זה יעלה פלאים את רמת המיון לתפקידי השיפוט, ולא יהיה עוד צורך להגיב בהסתייגות למקרא תגובתו של שר המשפטים לשעבר, מאיר שטרית, שאמר בעניין מינויה של הילה כהן, לפי הכתבה: "אם נתתי לה את תמיכתי, סימן שהייתה טובה".

מאמר זה פורסם גם כאן: https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3143741,00.html

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב pinterest
Pinterest
שוקי שטאובר

שוקי שטאובר

חוקר, סופר, עיתונאי, יועץ ומרצה בתחומי ניהול, עבודה וקריירה

מאמרים נוספים מרחבי האתר שעשויים לעניין אותך

בריאות הנפש בישראל

447 עמודים, כריכה קשה. "כלי עזר חשוב לכל מי שעוסק בתחום בריאות הנפש… צריך להיות בכל הספריות ובכל מסגרת הכשרה של אנשי מקצוע… ספר מעולה."ד"ר

"ירידה" אאוט – "שגרירים" אין

2/1/2020 בתחילת השבוע לקחתי חלק בכנס השנתי השישי של "מנהיגות ישראלית בתפוצות" – התארגנות של ישראלים החיים בחו"ל ועוסקים בפעילות ציבורית בקהילות הישראלים המקומיות שלהם.