ניהול: בסוף – הבורוביצ'ים יכניסו יד לכיס ויזרימו כסף

מבחינה חוקית, האחים בורוביץ' לא צריכים להזרים כסף נוסף לרשת שקרסה, אך כדי לשמור על שלום עם הציבור ועם הקהילייה העסקית וכדי להגן על עסקיהם האחרים, משתלם להם להזרים את הכסף

על רקע הביקורת החריפה שמתח בית המשפט על בעלי קלאבמרקט, שנמנעים מלהזרים לרשת כסף, נשאלת השאלה למה הבורוביצ'ים לא צריכים להזרים כסף נוסף לקלאבמרקט?

התשובה היא שאין שום סיבה חוקית שתחייב אותם להזרים כסף לרשת, שעלולה בתום הקפאת ההליכים להיעלם מהשוק. אלו הם כללי המשחק. משמעות המילים בע"מ היא בדיוק כזו – הגבלת אחריות בעלים.

הבורוביצ'ים הכניסו לקלאבמרקט מאות מיליונים, חלקם כהלוואות בעלים. מבקריהם כנראה שוכחים כי כספית, הם הניזוקים הגדולים. כנושים (הם הילוו לחברה מיליונים רבים, מעבר להשקעת הראשונית) הם יראו את כספם אחרונים, אם בכלל. למה להם להכניס "כסף טוב" אחרי "כסף רע"? החוב לשטראוס או אסם הוא של קלאבמרקט, לא שלהם. למי יש זכות לדרוש כי ישלמו מכיסם? האם חלים עליהם כללים אחרים רק משום שהם עשירים?

למה הבורוביצ'ים כן צריכים להזרים כסף נוסף לקלאבמרקט?

מסיבות אחרות שאינם קשורות לחוק אך הן כן נוגעות למוסר, עסקים ולשילוב שביניהם.

א. הבורוביצ'ים נחשבים לעשירים מאד ומצליחים מאד. התמוטטות של קלאבמרקט אולי רק תכאיב לתנובה הגדולה, אך תמוטט ספקים קטנים. המיליונים שהשקיעו בעלי הרשת בקלאבמרקט לא משפיעים על איכות חייהם, לעומת זאת חייו של הספק שנפל ומשפחתו יעברו שינוי דרסטי. דעת הקהל לא תאהב זאת. העיתונות תשמח להציג צילומים של אלו מול אלו – זה הלחם והחמאה שלה. בהזרמה נוספת הבורוביצ'ים קונים שלום עם הציבור.

ב. בעלי קלאבמרקט לא יודעים על המשבר מאתמול. שוו בנפשכם איך, לדוגמא, מרגיש דן פרופר מאסם או גליה מאור מלאומי שאולי ישבו ליד אחד הבורוביצ'ים בארוחת צהרים בכנס קיסריה. יחד התלוצצו ושתו יין בעוד עמיתם יודע בליבו כי בקרוב אסם או לאומי יאלצו לוותר על חלק מהחוב שהרשת בבעלותו חבה להם. אמנם יכול להיות שאותו בורוביץ' עדיין לא ידע כי זה יהיה המצב, אבל איך פרופר ומאור יכולים לדעת שהוא באמת לא ידע? בהזרמה נוספת הבורוביצ'ים קונים שלום עם הקהילייה העסקית.

ג. למשפחת בורוביץ' עסקים רבים ומסועפים המוכרים מוצרים ושירותים למאות אלפי לקוחות אם לא למעלה מזה. אל על, סונול, טמבור ועוד. שלום עם הציבור והקהילייה העסקית חשוב עד מאד גם לניהולם התקין של עסקים אלו. כבר עכשיו מצהירים ספקים שלא יטוסו אל  על.

המנכ"לים של חברות אלו היו שמחים מאד לראות הזרמה נוספת של בעל הבית שלהם לקלאבמרקט. עמי סגיס וחיים רומנו יכולים להיות מודאגים מכך שהתוצאות העסקיות שלהם (המשפיעות גם על הבונוס) יושפעו מארוע שכלל לא בשליטתם ונגרם רק מזהות הבעלות. בהזרמה נוספת הבורוביצ'ים קונים שלום עם מנהלי החברות האחרות שבשליטתם, וגם מונעים פגיעה בתוצאות העסקיות של חברות אלו.

ד. וכן, דבר נוסף – מוניטין. דווקא משום שהבורוביצ'ים לא חייבים להזרים הון נוסף, פעולה כזו, אם תיוחצ"ן היטב, תהפוך את לב הציבור לאוהבם ולהעריכם. זה לא שווה כמה שקלים?

לכן הם יזרימו כסף נוסף – בסופו של דבר זה יהיה כדאי להם, אולי אפילו בהקשר ישיר לקלאבמרקט. רשת שמוכרת בכאלו היקפים היא לא עסק רע. בניהול נכון והבראה נבונה אפשר להחזירה לדרך המלך. כמובן אם לא ישימו לה טריז בגלגלים – הבנקים למשל. אבל כדי שזה יקרה כנראה שהבעלים צריכים גם הם להכניס יד לכיס.

מאמר זה פורסם גם כאן: https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3112616,00.html

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב pinterest
Pinterest
שוקי שטאובר

שוקי שטאובר

חוקר, סופר, עיתונאי, יועץ ומרצה בתחומי ניהול, עבודה וקריירה

מאמרים נוספים מרחבי האתר שעשויים לעניין אותך

בריאות הנפש בישראל

447 עמודים, כריכה קשה. "כלי עזר חשוב לכל מי שעוסק בתחום בריאות הנפש… צריך להיות בכל הספריות ובכל מסגרת הכשרה של אנשי מקצוע… ספר מעולה."ד"ר

"ירידה" אאוט – "שגרירים" אין

2/1/2020 בתחילת השבוע לקחתי חלק בכנס השנתי השישי של "מנהיגות ישראלית בתפוצות" – התארגנות של ישראלים החיים בחו"ל ועוסקים בפעילות ציבורית בקהילות הישראלים המקומיות שלהם.