ניהול: לדרור שטרום אין באמת במה להתחבט

הממונה על ההגבלים צפוי לאשר עד מחר את רכישת קלאבמרקט על ידי שופרסל. שוקי שטאובר מבהיר את השיקולים הסמויים והגלויים


לו אני דרור שטרום, הממונה על ההגבלים העסקיים, זה מה שהיה עובר לי בראש בעניין קלאבמרקט: "זהו, מתחתי את החבל למקסימום ומיציתי את מרבית הפוטנציאל מהפרשה. אולי נחכה לכל היותר עוד יום יומיים, נקבל עוד קצת כותרות  ואז ונאשר את העסקה עם שופרסל".

"כאילו שיש לי הרבה ברירות. כל בר דעת מבין שעדיף סיכון מעורפל של פגיעה בתחרות מול נזק ממשי של לאלפי אנשים ולמדינה (תשלום דמי אבטלה, אבדן הכנסות ממיסים) בשיעור מצטבר של מאות מיליונים, אם לא למעלה מזה.

"אני צריך להיזהר. אמנם הפרשה עזרה לי ולתפקיד הממונה על ההגבלים להתמקם במרכז התמונה המתוקשרת ולהדגיש את חשיבות התחרות שאני כה דוגל בה. גם נחישותי ומחוייבותי לתחרות באו לידי ביטוי משמעותי, אבל עוד מעט קט עשויים להתחיל לחשוב שאני רואה רק פן אחד של התמונה. כבכיר באוצר, עם פרישתי אני צפוי לקבל הצעות לתפקידים בכירים בהם נדרשת ראייה אסטרטגית, ראייה רחבה. בראייה כזו אין כמעט חולק צריך לאשר את העסקה.

"בימים הקרובים אאשר כמובן את המיזוג – זו תהיה הכותרת הכלכלית של היום בו יינתן האישור. כולם ינשמו לרווחה (גם אני, ספגתי לא מעט ביקורת בימים האחרונים) ויביעו הערכה להחלטה לצד הבנה להתחבטויותי (כמעט תמיד מגלים הערכה וטופחים על שכמו של מי שנתפס כמוותר על עמדתו הבסיסית לטובת הכלל).

"אגב, מעניין איפה שרי האוצר, הקודם והחדש? הם נתנו לי חופש פעולה מוחלט ולא הביעו שום עמדה בעניין כלכלי כה חשוב וכה מתוקשר. בעצם מה אני מתפלא, לשניהם חושים פוליטיים מחודדים, אם היו תומכים בעמדתי היו חוטפים חלק מהביקורת, ואפילו חלק ניכר ממנה שהרי הם פוליטיקאים. אם היו מביעים הסתייגות ממנה היו מסתכנים באיומי התפטרות שלי, שערורייה לא קטנה בפני עצמה. הם העדיפו לשתוק. יש מה ללמוד מהם.

"השופטת ורדה אלשייך אמרה בדיון שנערך בלשכתה בסוף השבוע כי היא מקווה שאאשר את העסקה. זהו סולם ראוי ונוח לרדת בו מהעץ עליו טיפסתי במכוון (בינינו, אני מכיר את ורדה, ידעתי שהיא לא תאכזב בעניין זה). ממילא זה לא היה עץ גבוה מדי.

או.קיי. לעבודה, נכנס את הצוות וננסח את אישור ההחלטה ונימוקיה".

מאמר זה פורסם גם כאן: https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3134139,00.html

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב pinterest
Pinterest
שוקי שטאובר

שוקי שטאובר

חוקר, סופר, עיתונאי, יועץ ומרצה בתחומי ניהול, עבודה וקריירה

מאמרים נוספים מרחבי האתר שעשויים לעניין אותך

בריאות הנפש בישראל

447 עמודים, כריכה קשה. "כלי עזר חשוב לכל מי שעוסק בתחום בריאות הנפש… צריך להיות בכל הספריות ובכל מסגרת הכשרה של אנשי מקצוע… ספר מעולה."ד"ר

"ירידה" אאוט – "שגרירים" אין

2/1/2020 בתחילת השבוע לקחתי חלק בכנס השנתי השישי של "מנהיגות ישראלית בתפוצות" – התארגנות של ישראלים החיים בחו"ל ועוסקים בפעילות ציבורית בקהילות הישראלים המקומיות שלהם.