ניהול: בואו וניכנס ברגולטור

בתחילת השבוע השתתפתי בכנס שדן בניהול סיכונים, נשא דברים מנכ"ל התאחדות התעשיינים ואחריו דיבר מנכ"ל איגוד החברות הציבוריות. שני דוברים רהוטים אלו מיקדו את דבריהם בבעיית הרגולציה, המתגבהת, לטענתם, כהר במשק הישראלי. הראשון, אמיר חייק, הזהיר את הרגולטור וזעק כי הוא עשוי להוביל להרס התעשייה בישראל. השני, אילן פלטו, גיבה את טיעוניו בנתוני מחקר שפורסם בעיתון הכלכלי גלובס שמצאו כי אחד משלושת גורמי הסיכון העיקריים מהם חוששים מנהלים הם סיכוני רגולציה. למעשה, גם גורם נוסף מבין השלושה קשור במידה לא מבוטלת לרגולציה – סיכוני ממשל תאגידי.

מי ששמע את דבריהם של שני נציגים בולטים אלו של חברות עיסקיות במשק הישראלי, יכול היה להניח כי האיום המשמעותי ביותר על קיומם והצלחתם של חברות ומפעלי תעשייה בישראל הוא לא שערי מטבע משתנים תדיר, אסונות טבע, הרפתקנות עסקית, מתחרים נמרצים, וכיוצא באלה סכנות, אלא הרגולטור. זה הקובע חדשות לבקרים תקנות מתקנות שונות כדי להגן על הציבור מפני אותן חברות.

תופעה זו חוזרת על עצמה בלא מעט כנסים וארועים עסקיים. נציגים של גופים המייצגים קבוצות של בעלי עניין עולים ובאים בטענות על הרגולציה שכובלת את ידיהם, פוגעת ביעילותם, מחלישה את כושר התחרות שלהם ומה לא.

במצבים אלו עולות וצפות אצלי שתי שאלות. האחת, למה הרגולטור עושה להם את זה? השנייה, למה הם קובלים דווקא על הרגולציה, הרי יש להם עוד בעיות שניתן לקבול לגביהן?

הפעם אנסה לתת מענה קצר לכל אחת מהן.

למה הרגולטור עושה להם את זה?
כי ההסטוריה מלמדת שחברות עיסקיות לא תמיד מחויבות לכללי משחק תקין. הן לא תמיד נוהגות בהגינות או באחריות. ומשום שיש להן השפעה רבה על בעלי עניין רבים מישהו צריך להנחות את דרכן ולגבות את ההנחיות בסנקציות על הפרתן.
יטען מי שיטען שבגלל חברות לא אחראיות ניזוקות גם חברות אחראיות. זה נכון, כי אי אפשר להחיל חוקים ותקנות רק על חלק מהאוכלוסיה. אך הנזק באמת משמעותי? חברה "אחראית" ממילא נוטלת על עצמה לקיים כללים רבים שממילא ימצאו בספרי הרגולטור. כך שהקושי אצל חברות כאלו נוצר רק במקרים חריגים.

כל זה אינו אומר שהרגולטור אינו צריך להתנהל בתבונה, ביעילות ובשום שכל; תוך יצירת איזון בין דאגה לציבור ובין הכבדת יתר על התנהלותן של חברות. זה דורש מאנשיו מאמץ – בחינה מתמדת של הכללים ודרך החלתם.

למה הם בוכים דווקא על הרגולטור?
פשוט מאד, כי יש אל מי להפנות את הטענות ואולי לשנות גזרות. הרי מה יועיל בכי על תחרות קשה? והאם נשמע קובלנות על ניהול גרוע, הסיבה העיקרית לכישלון ולקשיי תפקוד של חברות? כנראה שלא. לא סביר שחייק, פלטו ונציגים אחרים של בעלי עניין יוציאו מילה רעה נגד מי שמינה אותם לתפקיד.

אז בואו וניכנס ברגולטור.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב pinterest
Pinterest
שוקי שטאובר

שוקי שטאובר

חוקר, סופר, עיתונאי, יועץ ומרצה בתחומי ניהול, עבודה וקריירה

מאמרים נוספים מרחבי האתר שעשויים לעניין אותך

בריאות הנפש בישראל

הספר "בריאות הנפש בישראל" מציג סקירה מקיפה, ראשונה מסוגה, על ההיבטים הקליניים, הטיפוליים והמערכתיים של בריאות הנפש בישראל. כלולים בו סקירות על אודות מחלות הנפש

"ירידה" אאוט – "שגרירים" אין

2/1/2020 בתחילת השבוע לקחתי חלק בכנס השנתי השישי של "מנהיגות ישראלית בתפוצות" – התארגנות של ישראלים החיים בחו"ל ועוסקים בפעילות ציבורית בקהילות הישראלים המקומיות שלהם.