ניהול: ברכה למעסיק

המיתוס: "מילואים והריון הם מכה למעסיקים. שוקי שטאובר חושב אחרת"


מקובל להניח, במידה לא מועטה של צדק, כי היעדרות עובדים משבשת את מהלך העבודה. על כן יש נטייה בקרב מעסיקים רבים שלא לקבל לעבודה מועמדת בהריון, או עובד שמחויב לשירות מילואים ממושך יחסית.

עובדים שנאלצים להיעדר ממקום עבודתם בנסיבות כאלה, זוכים לא פעם לחזות בפניו החמוצים של מעסיקם. במקרים מסוימים הם אף מובלים אל מחוץ לכותלי הארגון.

אני דווקא סבור כי עובד שמשרת במילואים או עובדת בהריון אינם צריכים להיות נטל על המעסיק. להפך, הם אפילו עשויים להביא תועלת. הכל שאלה של ניהול נכון והתייחסות נבונה למצבם האישי.

הריון, כבר שנו חכמינו, אינו מחלה אלא נחשב על פי רוב לאירוע חיובי ומשמח בחייה של העובדת. אם כן, למה שהמעסיק יעכיר את האווירה ויצטייר כרשע – לא רק בעיני העובדת אלא גם בעיניהם של עמיתיה לעבודה?

כך גם ביחס למילואימניקים, בעיקר אלה שעושים מילואים אמיתיים, על פי רוב ממושכים. אלה בדרך כלל אנשים חיוביים ואיכותיים המוכנים לתרום מזמנם ומרצם למען הכלל.

מעסיק נבון לא רואה בהריון או בשירות מילואים אילוץ, אלא הזדמנות. מעסיק המכבד את הריון העובדת, או את נכונות העובד להתנדב לשירות מילואים, מבין שהריון הוא חלק טבעי מהחיים, כמו העבודה עצמה. בניהול נכון של תהליכי עבודה אין כמעט מצב שבו הריון או שירות מילואים יהוו אילוץ מהותי. בוודאי לא בעולם עבודה מודרני, המאפשר גמישות בהעסקה.

מעסיק כזה, המכבד את היעדרותם המוצדקת של עובדיו אלה, זוכה לא רק בהערכתם. הוא גם ייהנה מעלייה טבעית ברמת המוטיווציה שלהם ומאיכות ההשקעה שלהם בעבודה. יתירה מזו, גם עובדיו האחרים יגיבו בדרך דומה. גם הסביבה שמחוץ למקום העבודה – לקוחות, ספקים ואחרים – תסייע להעצים את המוניטין החיוביים שלו כמעסיק.

הייתי אף קובע כי ניתן להתייחס בצורה כזו גם למועמדים לעבודה. תארו לכם מצב בו מגיע לארגון מועמד לראיון עבודה. בשיחה עמו הוא מודה בהיסוס כי הוא מחויב לשירות מילואים ארוך יחסית. אבל המעסיק הפוטנציאלי לא מעקם את האף, אלא דווקא מביע את הערכתו, אומר למועמד כי ישמח לקבלו לעבודה, ומרגיע אותו שאם הוא יודע על זה מספיק זמן מראש, אין לו בעיה להתארגן. והוא חוזר על הדברים גם בפני מועמדת איכותית לעבודה הנמצאת בהריון. אלה עובדים חדשים יקבל? באיזו רמת מוטיווציה? איך יהללו אותו ארגוני הנשים וקצין מילואים ראשי? זה פשוט משתלם.

בדרך כלל יש ביקורת על העסקת עובדי קבלן, אך אחד המצבים העיקריים שבהם יש הצדקה מלאה להעסקה של כוח אדם זמני הוא במקרה של מילוי מקומם של עובדת בחופשת לידה, או של עובד שנעדר בשל שירות מילואים ממושך.

הריון או שירות מילואים, אינם צריכים להוות אילוץ למעסיקים. שינוי התפישה הניהולית והתארגנות נכונה פותרים את מרבית הבעיות שיוצרת היעדרות כזו. ניהול נכון שלה משביח את איכות הניהול, יוצר יחסי עבודה טובים ומשפיע באופן ישיר על רמת המוטיווציה של העובדים.

מאמר זה פורסם גם כאן: https://www.haaretz.co.il/misc/1.1349314

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest
שוקי שטאובר

שוקי שטאובר

חוקר, סופר, עיתונאי, יועץ ומרצה בתחומי ניהול, עבודה וקריירה

מאמרים נוספים מרחבי האתר שעשויים לעניין אותך

"ירידה" אאוט – "שגרירים" אין

2/1/2020 בתחילת השבוע לקחתי חלק בכנס השנתי השישי של "מנהיגות ישראלית בתפוצות" – התארגנות של ישראלים החיים בחו"ל ועוסקים בפעילות ציבורית בקהילות הישראלים המקומיות שלהם.

כן זה אפשרי

בספר 'כן זה אפשרי' מתוארים ומנותחים המהלכים שהפכו את הכפר הירוק מפנימייה לבני נוער במצבי מצוקה ובהישגי לימוד נמוכים, לבית ספר למצוינות שטובי התלמידים מתדפקים

סגירת תפריט