ניהול: זה אמנם האנשים, אבל לא כולם

בכנס המנהיגים של דן אנד ברדסטריט עלתה על במת מקבלי אותות ההוקרה גלריה מרשימה של מנהלים בכירים – חיים כצמן, גליה מאור, שלמה רודב, דוד פתאל, שאול שני, זהבית כהן, אלי יונס וכוכב הערב, שלמה אליהו.
כל אחד מהם נשא מספר מילים על הצלחה ומנהיגות. כחוט השני עברה בין הדוברים סיבה מרכזית אחת שסייעה להצלחתם: האנשים שליוו אותם.

כצמן אמר שחברת נדל"ן ללא אנשים טובים צריכה להיסחר בדיסקאונט. מאור אמרה שחשוב להקשיב לעצותיהם של הסובבים אותך. פתאל אמר שצריך לדאוג לאנשים מכל הלב. רודב דיבר על שיתוף פעולה. ואליהו אמר שמנהיג צריך לאהוב אנשים.

המשאב האנושי
במקרים רבים מנהלים מעלים בכל הזדמנות על נס את חשיבותו של המשאב האנושי בעיקר משום שזהו המשאב היחיד שאיכפת לו מה חושבים ומה אומרים עליו. משאבים אחרים כמו הון, חומר גלם או מבנים, מתעניינים פחות בסוגיה זו. יתירה מזו, ההון האנושי הוא משאב חמקמק שיכול בכל שלב לעזוב את החברה – משאבים אחרים הם רכושה. וזה כמובן גם פוליטיקלי קורקט.
אלו לא בהכרח מנהלים ציניים, במקרים רבים הם מתכוונים לדבריהם. אבל יותר מדי פעמים ההתנהלות שלהם ושל המנהלים הכפופים להם אינה עולה בקנה אחד עם ההצהרות היפות. טירדות היום לא תמיד מאפשרות למלא אותן תוכן.

והצוות הניהולי
כל שנכתב בפיסקה הקודמת בעצם נוגע למרבית העובדים בארגון. מן הסתם, לא עליהם דיברו כצמן, מאור ועמיתיהם. הם דיברו בעיקר על הצוות הניהולי שלהם. על האנשים שאתם הם נמצאים בקשר יומיומי, לא על אלפי העובדים האחרים שאת חלק ניכר מהם הם כלל לא מכירים. אי אפשר לאהוב או להוקיר המון, אפשר לאהוב אנשים מסוימים שיש להם פנים, אופי, אישיות. אנשים שיש עמם קשר. הבכירים בכנס הדגישו את חשיבות התרומה של הצוות הניהולי שלהם להצלחתם.

מכאן שבעולם התאגידי יש שני סוגים של הון אנושי. האחד הוא הליבה הניהולית שמנווטת את פעילות החברה – המנכ"ל, חברי הנהלה ואולי עוד מספר אנשי מפתח. הם אלו שאחראים להצלחתה של החברה. הסוג שני של ההון האנושי הוא רוב רובם של העובדים בשטח. עבודתם היא משאב; כמו הון, כמו חומר גלם (אנו מדגישים: עבודתם היא משאב. העובדים אינם משאב, הם בני אדם). העובדים אינם אחראים להצלחת החברה, ההצלחה נגזרת מהדרך בה מנהלים אותם. 

מאמר זה פורסם גם כאן: https://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3399128,00.html

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest
שוקי שטאובר

שוקי שטאובר

חוקר, סופר, עיתונאי, יועץ ומרצה בתחומי ניהול, עבודה וקריירה

מאמרים נוספים מרחבי האתר שעשויים לעניין אותך

"ירידה" אאוט – "שגרירים" אין

2/1/2020 בתחילת השבוע לקחתי חלק בכנס השנתי השישי של "מנהיגות ישראלית בתפוצות" – התארגנות של ישראלים החיים בחו"ל ועוסקים בפעילות ציבורית בקהילות הישראלים המקומיות שלהם.

כן זה אפשרי

בספר 'כן זה אפשרי' מתוארים ומנותחים המהלכים שהפכו את הכפר הירוק מפנימייה לבני נוער במצבי מצוקה ובהישגי לימוד נמוכים, לבית ספר למצוינות שטובי התלמידים מתדפקים

סגירת תפריט