ניהול: לא צריך לשכור קאוצ'ר. יש מנהל

מנהלים שמגייסים לעובדים מאמנים אישיים הם לרוב כאלה שאינם רוצים או אינם יכולים למלא את המשימה המרכזית המוטלת עליהם: לאמן את עובדיהם בעצמם


"מנהיגים בעלי כישורי האימון הטובים ביותר מציגים את התוצאות העסקיות טובות ביותר". את הדברים הללו אמרה המאמנת העסקית (קאוצ'רית) פראן פישר, בסדנה של האיגוד הישראלי לאסטרטגיה שעסקה באימון. לדבריה אלה דברים ששמעה מאחדים מבכירי המנהלים בעולם ההייטק העולמי. הדברים מחזקים את התיזה שאותה אנו מבקשים להעלות: חברות המגייסות מאמנים אישיים עושות זאת כדי למלא את החלל הנובע מחוסר היכולת, או חוסר הרצון של המנהלים שלהן לאמן את עובדיהם בעצמם.

בדרך כלל, מגייסות החברות את המאמנים עבור עובדים בכירים, לרוב מנהלים, שבכירותם "מצדיקה" את ההשקעה הכספית בפיתוחם האישי. אבל אימון העובדים אמור להיות משימה מרכזית של כל מנהל המופקד על עובדים. דומה הדבר לשכירת שירותיה של מטפלת לילד משום שהוריו נעדרים, פיזית או מנטלית.

פישר הציגה בסדנה את ממצאיו של סקר הקובע כי הליקוי המרכזי של מנהלים בדרך בה הם מנהלים אנשים הוא מיומנויות תקשורתיות חלשות בכתב ובעל פה. 41% מהמשיבים לסקר ציינו כי זו היא הבעיה המרכזית של ההנהלה הבכירה בארגון שלהם. יתירה מזאת, 32% ממנהלי משאבי האנוש שהשיבו לאותו סקר ציינו כי הבעייה המרכזית, לפי תפיסתם, היא כשל בפיתוח כפיפים.

עתה, כל שנותר הוא לצרף את שתי סיבות אלו יחד והרי לנו קרקע פוריה לשכירת מאמן/מטפלת שייקח אחריות על הטיפול על הילד/העובד הבכיר – שהוריו/מנהליו אינם יכולים, או שאינם רוצים לקחת אחריות על העצמתו ופיתוחו האישי.

אחת מתכונות המנהיגות הבולטות של מנהלים בארגונים היא היכולת שלהם להעצים את עובדיהם דרך שילוב פעולות אקטיבי ופאסיבי. העשייה האקטיבית היא הנחייה מתמדת של עובדיהם. העשייה הפאסיבית היא בעצם מכלול התנהגותם המהווה דוגמא אישית לסובבים אותם, לעובדיהם בעיקר.

ככל שבראש ארגון או יחידה ארגונית עומד מנהל בעל כישורים מנהיגותיים, כך אנשיו צריכים פחות לשירותיו של מאמן. זהו, כמובן לא כלל ברזל, אבל הוא לעיתים קרובות הוא מתקיים.

מאמר זה פורסם גם כאן: https://www.ynet.co.il/articles/1,7340,L-3547126,00.html

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest
שוקי שטאובר

שוקי שטאובר

חוקר, סופר, עיתונאי, יועץ ומרצה בתחומי ניהול, עבודה וקריירה

מאמרים נוספים מרחבי האתר שעשויים לעניין אותך

"ירידה" אאוט – "שגרירים" אין

2/1/2020 בתחילת השבוע לקחתי חלק בכנס השנתי השישי של "מנהיגות ישראלית בתפוצות" – התארגנות של ישראלים החיים בחו"ל ועוסקים בפעילות ציבורית בקהילות הישראלים המקומיות שלהם.

כן זה אפשרי

בספר 'כן זה אפשרי' מתוארים ומנותחים המהלכים שהפכו את הכפר הירוק מפנימייה לבני נוער במצבי מצוקה ובהישגי לימוד נמוכים, לבית ספר למצוינות שטובי התלמידים מתדפקים

סגירת תפריט