ניהול: לכפות ולדרוש או להבין ולשכנע?

סירובם של חיילים להשתתף בפינוי בחברון מחדד את השאלה לגבי זכותו של עובד בארגון לסרב למלא הוראה שקיבל; מנהל איכותי מגן על עובדיו מפני מצבים כאלה

סירובם של חלק מחיילי חטיבת כפיר למלא את פקודת הפינוי שנכפתה עליהם מעוררת במקביל לשאלה אידיאולוגית מדינית גם סוגיה עקרונית הנוגעת לגבולות הציות. ציות לא רק להוראה צבאית, אלא להוראה ניהולית במסגרת פירמידת הארגון.

עד כמה עומדת לעובד זכות חוקית ומוסרית שלא למלא הוראה של מי שממונה עליו? השאלה עולה כמובן כאשר אין מדובר באי מילוי הוראה הנגועה באי חוקיות, או בפשרה מוסרית בלתי נסבלת אלא בהוראה המתנגשת עם תפיסת עולמו של מקבל ההוראה.

אנו סבורים שמקור הבעיה הוא לא השאלה העקרונית דווקא, אלא דרך ניהולם של 'סרבנים' כאלה. כאשר עובד ממאן למלא הוראה ניהולית, יש לבחון מדוע היה צריך בכלל להגיע למצב זה עוד לפני ההתמודדות עם השאלה האם זכותו לעשות כן.

מנהל המכיר היטב את עובדיו ואת הסביבה בה הם פועלים אמור לחזות מראש את האפשרות כי עובד ביחידתו עשוי להתנגד למילוי הוראה מסוימת. אם השכיל המנהל לחזות מראש אפשרות כזו, הוא יוכל לטפל במניעת הסירוב הצפוי במגוון דרכים.

למשל, הוא יכול לשוחח עם אותו עובד ולעמוד על מניעיו. לאחר מכן הוא יכול לנסות לשכנעו לבצע את המשימה, ולא להכריח. כפייה מכוח סמכות מצביעה על חוסר מנהיגות ניהולית. מנהיג אמיתי משכנע את כפיפיו לבצע את המשימות המוטלות עליהם.

כמו כן, מנהל שהוא מנהיג יודע מתי גם צריך לשחרר עובד מביצועה של משימה אותה קשה לו לבצע. גישה זו לא מצביעה על חולשה אלא דווקא על עוצמה ניהולית, המאפשרת לוותר ולהתפשר כאשר כמובן יש לכך הצדקה וטעם.

ברור שמקרים בהם עובד עשוי להתנגד לביצוע משימה הם מקרים חריגים, ובמקרים חריגים אפשר לנהוג לפנים משורת הדין ולא להתעקש על כפייתה של הסמכות הניהולית. כמובן שאם אלו אינם מקרים חריגים, ממילא העובד אינו מתאים לתפקידו (או אולי המנהל הוא זה שאינו מתאים לתפקידו?).

למרות זאת יש להעניש עובד סרבן, כי הסירוב פוגע בכללי המשחק. אבל כלל לא בטוח שהממונה לו סירבו אחראי פחות מאותו עובד שנענש להיווצרותה של הבעיה. במקרים כאלו קורה שהמנהל, בדרך בה ניהל את התקרית, גרם לעובד להיקלע למצב של אין מוצא ובסופו של דבר אילץ אותו לשלם את מחיר סרבנותו. מנהל איכותי מגן על עובדיו מפני מצבים כאלה.

מאמר זה פורסם גם כאן: https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3435196,00.html

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest
שוקי שטאובר

שוקי שטאובר

חוקר, סופר, עיתונאי, יועץ ומרצה בתחומי ניהול, עבודה וקריירה

מאמרים נוספים מרחבי האתר שעשויים לעניין אותך

"ירידה" אאוט – "שגרירים" אין

2/1/2020 בתחילת השבוע לקחתי חלק בכנס השנתי השישי של "מנהיגות ישראלית בתפוצות" – התארגנות של ישראלים החיים בחו"ל ועוסקים בפעילות ציבורית בקהילות הישראלים המקומיות שלהם.

כן זה אפשרי

בספר 'כן זה אפשרי' מתוארים ומנותחים המהלכים שהפכו את הכפר הירוק מפנימייה לבני נוער במצבי מצוקה ובהישגי לימוד נמוכים, לבית ספר למצוינות שטובי התלמידים מתדפקים

סגירת תפריט