ניהול: למי נתונה נאמנות העובדים?

לפני 13 שנים, כשקמה חברת פרטנר, עובדים רבים צבאו על דלתותיה. החברה נחשבה למקום עבודה מגניב ויוקרתי. פרטנר לא מותגה גבוה רק כנותנת שירות איכותית, אלא גם כמעסיקה מובילה. סמנכ"ל משאבי אנוש באותה תקופה, חיים רומנו, שחזר לחברה בשנה שעברה כמנכ"ל, גילה שכללי המשחק השתנו – לא רק שתהפוכות גלובליות חיזקו את מעמדם של העובדים במשק, גם בפרטנר עצמה צצו קשיים לא מבוטלים שהשפיעו על יחסי הכוחות שבין העובדים למעסיקם.

"העובד החדש הוא גם הצרכן החדש"
בהרצאה שנשא רומנו בכנס משאבי אנוש השנתי של המי"ל (המרכז הישראלי לניהול) אמר כי כיום העובד מודע מאד לזהותו הצרכנית: "העובד החדש הוא גם הצרכן החדש", דעתן יותר ותובעני יותר.
מגמה זו יצרה אצל העובדים משבר של הזדהות. בעבר העובדים חשו מחויבים לקדם את האינטרס של המעסיק אותו ייצגו. גם אם עובד סבר כי במצבים של חילוקי דעות בין הלקוח לארגון דווקא הצדק עם הלקוח, הוא לא נתן ביטוי לתחושתו זו, אלא ניסה להגן על עמדת מעסיקו. אמנם, גם כיום אלו הם פני הדברים במקרים רבים, אבל ניכרים ניצנים ברורים של שינוי. רומנו עצמו הודה כי "כיום לעובד קשה יותר להזדהות עם החברה, וקל לו יותר להזדהות עם הלקוחות. יש מצבים בהם העובד יכול להגיד ללקוח שהוא צודק בטיעונים שהוא מעלה כנגד החברה ושהוא, העובד, באמת לא מבין מדוע החברה מחייבת אותו להציג את העמדה שהוא נדרש להציג בפני הלקוח."

זו פרטנר אחרת
ואם לא די בכך שרומנו צריך להתמודד עם תופעות כלל משקיות שמקשות עליו לנהל עובדים, ובכלל זה גיוסם ושימורם, עליו גם להתמודד עם שורה של אילוצים אותם לא הכיר בתפקידיו הקודמים בפרטנר.
כשהיה סמנכ"ל משאבי אנוש היה לו בעלים עם כיסים עמוקים שהשקיע הון עתק בחברה וגם נתן לה גב בינלאומי חזק. לחברה היה מותג חזק ואהוד מאד שלקוחות, כעובדים, רצו להרגיש אליו שייכות; גם הרגולטור נתן איכשהו לעבוד.
לעומת זאת, כיום יש לרומנו בעל בית בלי כיסים של ממש, בעל בית שצריך מזומנים בדחיפות, מזומנים שבאים על חשבון השקעות ופיתוח. אליו הצטרף שר התקשורת שהקשה מאד על פרטנר ומתחרותיה להמשיך ולהיות פרות מזומנים. דעת הקהל גם היא עשתה של שלה, מחברה אהודה הפכה פרטנר לחלק מקבוצת חברות הסלולר הנתפסות כיום כמי שבעליהן וחלק ממנהליהן התעשרו על גבו של הציבור הרחב, שלא בצדק. לכל אלו מצטרפת התחושה שזו לא אותה פרטנר של השנים הראשונות שהייתה חברה צעירה, חדשנית ודינמית. סיפר רומנו: "בשנותיה הראשונות של החברה העובדים הזוטרים האמינו בחברה יותר מאשר העובדים הבכירים, שהיו סקפטיים. משמעות הדבר הייתה שיש לחברה עתיד, כי העובדים חשבו שזה מקום העבודה שהכי טוב לעבוד בו."
בחודשים האחרונים פיטרה פרטנר עובדים רבים, היא נדרשת להתייעל. השמועות אומרות כי עוד לא נאמרה בתחום זה המילה האחרונה. זו לא אווירה שיוצרת אצל עובדים ואצל מועמדים לעבודה תחושה של ארגון שהכי טוב לעבוד בו. פרטנר התבגרה, ניצוץ המגניבות הועם. כיום היא עוד חברה גדולה, מסורבלת משהו, הנאלצת להתמודד על מקומה בעולם עיסקי וצרכני מורכב.

מאמר זה פורסם גם כאן: וואלה! עסקים

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest
שוקי שטאובר

שוקי שטאובר

חוקר, סופר, עיתונאי, יועץ ומרצה בתחומי ניהול, עבודה וקריירה

מאמרים נוספים מרחבי האתר שעשויים לעניין אותך

"ירידה" אאוט – "שגרירים" אין

2/1/2020 בתחילת השבוע לקחתי חלק בכנס השנתי השישי של "מנהיגות ישראלית בתפוצות" – התארגנות של ישראלים החיים בחו"ל ועוסקים בפעילות ציבורית בקהילות הישראלים המקומיות שלהם.

כן זה אפשרי

בספר 'כן זה אפשרי' מתוארים ומנותחים המהלכים שהפכו את הכפר הירוק מפנימייה לבני נוער במצבי מצוקה ובהישגי לימוד נמוכים, לבית ספר למצוינות שטובי התלמידים מתדפקים

סגירת תפריט