ניהול: עובדת בהריון היא דווקא הזדמנות למעסיק

מעסיקים מפטרים עובדות בהריון, או מקבלים את ההריון כגזרה שהם נאלצים לחיות אתה. ואולם הריון הוא חלק טבעי של החיים, והמעסיקים יכולים רק להרוויח אם יפרגנו לעובדת, ינסו להחזיר אותה לעבודה אחרי הלידה ואולי גם יאפשרו לה לעבוד מהבית

שוב פורסם כי מעסיק – הפעם זכיין של רשת האופנה רנואר – עלה על מוקש ופיטר בצורה שלומיאלית, ועל כן נקנס בסכום גבוה. אמנם הסתבר כי פיטר אותה לא בשל הריונהּ, ולפיטורין כאלו ניתן לקבל אישור, אבל אי-ידיעת החוק לא פטרה אותו מעונש. גם קלונו, וקלונה של הרשת, נחשף ברבים – כי לא יפה לפטר עובדת בהריון.

מעסיק נבון לא רואה בהריון אילוץ אלא הזדמנות. שוו בנפשכם מצב שבו מעסיק מכבד את הריונה של עובדת שלו, אפילו של מועמדת ראויה לעבודה. הוא מבין שהריון הוא חלק טבעי מהחיים, כמו העבודה עצמה, ומוצא דרך להתנהל כיאות גם כאשר עובדת יוצאת לחופשת לידה. בניהול נכון של תהליכי עבודה אין כמעט מצב שבו הריון צריך להוות אילוץ מהותי. בוודאי לא בעולם עבודה מודרני, המאפשר גמישות העסקה, ולא מצריך מאמץ גופני רב.

מעסיק כזה, המכבד את הריונה של העובדת, זוכה לא רק בהערכתה של העובדת ההרה ובעלייה טבעית ברמת המוטיבציה שלה ובאיכות ההשקעה בעבודה, אלא גם עובדים אחרים, שמן הסתם רואים את יחסו זה בדרך דומה. גם הסביבה שמחוץ למקום העבודה – לקוחות, ספקים ואחרים – תסייע להעצים את המוניטין החיוביים שלו כמעסיק.

תארו לכם מצב שבו מגיעה לארגון מועמדת לעבודה, ומודיעה שהיא נמצאת בחודש השלישי או הרביעי להריונה. המעסיק המתרשם מיכולותיה מברך אותה על כך, אומר שהוא ישמח לקבלה לעבודה, ומרגיע אותה: אל דאגה, יש לי מספר חודשים כדי להתארגן בזמן שתצאי לחופשת לידה. איזו עובדת יקבל ? באיזו רמת מוטיבציה? עד כמה יצא שמעו למרחוק? איך יהללו אותו ארגוני הנשים? זה פשוט משתלם.

בדרך כלל יש ביקורת רבה (שאנו שותפים לה) על העסקה של עובדי קבלן, אך אחד ממקרי המבחן העיקריים, שבהם יש הצדקה מלאה להעסקה של כוח אדם זמני, הוא במקרה של מילוי מקום של עובדת אשר יצאה לחופשת לידה.


לא חייבים חופשת לידה

גם השימוש בכוח אדם זמני רצוי רק במקרים שבהם הדבר באמת נדרש: במקרים רבים עובדת בחופשת לידה לא ממש נמצאת בחופשה, אלא ממלאה חלק ניכר מהמשימות גם מביתה.

 לא רק בגלל שאין לה ברירה, כי היא חפצה לשמור על מקום עבודתה (ויש כמובן לא מעט מקרים כאלו), אלא גם משום שהיא מלאת הערכה ליחסו של המעסיק אליה, ומבקשת להשיב לו כגמולו.

 על פי רוב, הריון של עובדת אינו צריך להוות אילוץ למעסיקים – שינוי הדיסקט המנטלי והתארגנות נכונה פותרים את ה"בעיה", יוצרים יחסי עבודה טובים ומונעים הפרה של חוק על מחירהּ הגבוה – לא רק הכלכלי.

מאמר זה פורסם גם כאן: https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3538212,00.html

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest
שוקי שטאובר

שוקי שטאובר

חוקר, סופר, עיתונאי, יועץ ומרצה בתחומי ניהול, עבודה וקריירה

מאמרים נוספים מרחבי האתר שעשויים לעניין אותך

"ירידה" אאוט – "שגרירים" אין

2/1/2020 בתחילת השבוע לקחתי חלק בכנס השנתי השישי של "מנהיגות ישראלית בתפוצות" – התארגנות של ישראלים החיים בחו"ל ועוסקים בפעילות ציבורית בקהילות הישראלים המקומיות שלהם.

כן זה אפשרי

בספר 'כן זה אפשרי' מתוארים ומנותחים המהלכים שהפכו את הכפר הירוק מפנימייה לבני נוער במצבי מצוקה ובהישגי לימוד נמוכים, לבית ספר למצוינות שטובי התלמידים מתדפקים

סגירת תפריט