עבודה: רשימות שחורות וכרזות, נו באמת

משרד התמ"ת יפרסם רשימה שחורה של חברות שאינן משלמות שכר מינימום. אם הרשימה לא תכלול ארגונים המפעילים חברות כוח אדם שמשלמות פחות משכר מינימום, לא תהיה בה תועלת רבה

לאחרונה משתדל משרד התמ"ת לקבוע כללים שמטרתם למתן את הפגיעה בעובדים החלשים. בשבוע שעבר פורסם כי כל מי שמעסיק 6 עובדים או יותר, יחוייב לתלות כרזה במקום בולט ובה יצוין גובה שכר המינימום וזכויות נוספות הקשורות בו, וכן מספרי טלפון בהם אפשר להתלונן על הפרת החוק.

לפני חודש הודיע המשרד כי בקרוב תפורסם רשימה שחורה של חברות שלא שילמו לעובדיהן שכר מינימום. זאת בעקבות החלטה של בית המשפט. ברשימה אמורות להופיע מאות חברות שמשרד התמ"ת הטיל עליהן קנסות מינהליים, מאחר ששילמו שכר נמוך משכר המינימום. הרשימה תפורסם לאחר שהחברות יקבלו הודעה כי שמותיהן יפורסמו.

על הכוונה יש לברך, אך אנו חוששים כי תועלת רבה לא תצמח מיוזמות אלו. ניתן לעקוף אותן די בקלות, בין אם במישרין ובין אם בעקיפין. כבר כיום ארגונים רבים, ביניהם גדולים ומכובדים, משלמים שכר מינימום כביכול. הכיצד? נקבע למשל כי העובד אינו יכול לחרוג מכמות מסוימת של שעות עבודה, אך בפועל הוא נשאר בעבודה זמן רב יותר, ללא תשלום. אם יתקומם – יפוטר. כך יוצא כי בפועל שכרו לשעה קטן משכר המינימום.

במקרים רבים אלו עובדים זמניים ועובדי חברות כוח אדם. רבות מחברות אלו לא יתרגשו מפרסום שלילי. בלאו הכי הן אינן בונות על מוניטין, אלא על מחיר אטרקטיבי למעסיק. לכן עוולות יתוקנו רק בשוליים. ארגונים שלא ירצו לשלם יותר ממה ששילמו עד כה, אך לא ירצו שהמוניטין שלהם יפגע (חלקם גופים ציבוריים גדולים ומוכרים) יעסיקו קבלני כוח אדם כגורם ביניים, כך שהקצף יצא על האחרונים.

לרבים מהם, בעלי חברות שמעולם לא שמעתם את שמם, לא אכפת שיוקיעו אותם כל עוד הם מתפרנסים. בלאו הכי התופעה של תשלום שכר הנמוך משכר מינימום כבר קיימת, כעת רק תהיה לעוד ארגונים סיבה להצטרף לחוג הלקוחות של אותן חברות כוח אדם. באופן זה יוזמתו הכביכול ברוכה של משרד התמ"ת תספק להן עוד עבודה, מה רע?

לסיכום, אם ברשימה השחורה לא יתפרסמו גם שמות של ארגונים השוכרים שירותים של חברות כוח אדם המשלמות פחות משכר מינימום לעובדים המועסקים בחצרם – לא תהיה בה תועלת רבה.

מאמר זה פורסם גם כאן: https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3139401,00.html

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב pinterest
Pinterest
שוקי שטאובר

שוקי שטאובר

חוקר, סופר, עיתונאי, יועץ ומרצה בתחומי ניהול, עבודה וקריירה

מאמרים נוספים מרחבי האתר שעשויים לעניין אותך

בחזרה לאותנטיות

הולכים ומתרבים המצבים בהם השוכר דירה במסגרת איירביאנבי לא פוגש את המארח. זה משאיר לו מפתח במקום מוסכם, ואם צריך מתקשרים בכתב או בשיחת טלפון.

סיור היסטורי קצר

ביקרתי בכמה מאתריה הבולטים של ולורה, העיר השלישית בגודלה באלבניה, בה הוכרזה עצמאות המדינה בשנת 1912. מוזיאון העצמאות הקטן, מספר את סיפורה של אותה שנה.

המסע לוולורה

בשעה רבע לאחת-עשרה רכשתי כרטיס נסיעה במיניבוס ארוך (25 מושבים) שעוד מעט ייסע ל-ולורה המרוחקת 181 ק"מ מסרנדה. השארתי במשרד הכרטיסים את הטרולי והלכתי לאכול