עבודה: זו לא באמת רשת, זו הולוגרמה

כולם מרוצים מרשת הביטחון הפנסיוני – האוצר, המתמודדים לראשות הממשלה, ההסתדרות ואפילו החוסכים. אך היכן היו כולם בשנות השפע? אין זה הוגן לדרוש ליהנות מתשואות נאות לאורך השנים וגם לצפות להגנה כאשר מגיע יום סגריר 


הרשת
 שנפרשה לרגליהם של החוסכים הפנסיונים נטוותה ביד אומן – לראות ולהתפעל. חייטיו של המלך מאגדת בגדי המלך החדשים של הנס כריסטיאן אנדרסן לא היו יכולים לעשות עבודה טובה יותר. נראה גם כי אין מי שיזעק שהמלך הוא עירום – משום שהכול מרוצים.

האוצר מרוצה משום שהנטל התקציבי של התוצאה הסופית הוא נסבל – זו רשת בגודל של בול דואר. שר האוצר מרוצה משום שהציג גישה ממלכתית. המתמודדים על ראשות הממשלה מרוצים כי הם הביעו עמדות חברתיות תמורת מחיר עתידי נמוך יחסית. ההסתדרות מרוצה כי דרישתה הטבעית התקבלה. אפילו החוסכים מרוצים, כי יש להם רשת (או כך לפחות היא נראית).

הרי אין באמת הצדקה אמיתית לפריסתה של רשת ביטחון. פאניקה מיותרת שלובתה באמצעי התקשורת, לצד פופוליזם של עונת טרום בחירות יצרו מצב בו כבר לא ניתן היה שלא לפרוס רשת כלשהי, ולו מן הסיבה שפאניקה הייתה גורמת לפדיונות מוגברים, שעשויים היו באמת לערער את המערכת. הרשת היא בעיקרה פסיכולוגית. הלוליין בקרקס יבצע את פעלוליו בביטחון רב יותר כשהוא יודע שיש מתחתיו רשת, גם אם זו רק הולוגרמה.


למה צריך בכלל רשת?

תוכניות החיסכון ארוך הטווח משקיעות גם בשוק החופשי, אין זה סוד. כל חוסך בר דעת העושה פעולות אחראיות כאדם בוגר, יודע שיש סיכון מסוים בהשקעה בשוק החופשי. הוא מוכן לשאת בסיכון כי הוא מקבל תמורה בדמותן של הטבות מס. גם החודש, סוף שנת הכספים, למרות המשבר, אנשים (בעיקר עצמאים – שכירים מפרישים לקרנות מתוך משכורתם לאורך השנה) יפקידו כספים בקופות גמל כי הם מבקשים ליהנות מהטבת המס.

אין זה הוגן לדרוש ליהנות מהטבות מיסוי ותשואות נאות לאורך השנים וגם לצפות להגנה כאשר מגיע יום סגריר. לצד סיכוי יש סיכון, אלו הם כללי המשחק. כן ניתן לדרוש, ובמפגיע, ממנהלי הקרנות לנהל אותן בהגינות ובמקצועיות, ומהמדינה לפקח עליהם כיאות. אם מי מאלו כשל ניתן לתבוע ממנו פיצוי. אך אין הצדקה אמיתית לתבוע פיצוי שנגרם בשל משבר עולמי שקשה מאד היה לחזות את מימדיו.

הרשת שנפרסה לרגלי אלו שיפרשו בקרוב היא יותר מהוגנת. כל פרישה מעבר לכך לא הייתה הוגנת כלפי משלם המיסים. אנו, שלא פעם מציגים כאן עמדות המכונות "חברתיות", סבורים שהפעם האוצר עשה מלאכתו נאמנה. גם עיני יודע זאת.

מאמר זה פורסם גם כאן: https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3637232,00.html

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב pinterest
Pinterest
שוקי שטאובר

שוקי שטאובר

חוקר, סופר, עיתונאי, יועץ ומרצה בתחומי ניהול, עבודה וקריירה

מאמרים נוספים מרחבי האתר שעשויים לעניין אותך

בריאות הנפש בישראל

447 עמודים, כריכה קשה. "כלי עזר חשוב לכל מי שעוסק בתחום בריאות הנפש… צריך להיות בכל הספריות ובכל מסגרת הכשרה של אנשי מקצוע… ספר מעולה."ד"ר

"ירידה" אאוט – "שגרירים" אין

2/1/2020 בתחילת השבוע לקחתי חלק בכנס השנתי השישי של "מנהיגות ישראלית בתפוצות" – התארגנות של ישראלים החיים בחו"ל ועוסקים בפעילות ציבורית בקהילות הישראלים המקומיות שלהם.