ניהול: גבולות ההתערבות בהחלטה ניהולית

כאשר קיבלתי השבוע את ההודעה לעתונות ששלח דובר ההסתדרות בדבר הכרזת סכסוך העבודה בליגת העל לנשים בכדורסל-נשים משהו לא הסתדר לי. ליגת ספורט תחרותי וסכסוך עבודה קיבוצי?
הסכסוך הוכרז "לאחר שאיגוד הכדורסל החליט, באופן חד צדדי, להגדיל את מספר השחקניות הזרות בליגת העל משלוש שחקניות זרות לארבע שחקניות זרות בעונה זו דווקא בשלבים המכריעים של הפלייאוף."

כחובב כדורסל אני תומך בשילוב רב יותר של שחקניות ושחקנים מקומיים, גם אם משמעות הדבר קצת פחות הישגים בזירה הבינלאומית. בספורט תחרותי יש משקל רב להזדהות עם הקבוצה ושחקניה יותר מאשר לאטרקטיביות של המשחק ואולי אפילו להישגים. רבים מאתנו יעדיפו לצפות בטלוויזיה במשחק ליגה בין שתי קבוצות מקומיות בכירות מאשר משחק הנערך באותו זמן בין שתי קבוצות NBA.

לאחר שהבהרתי את עמדתי לגבי צדקתו של נושא הסכסוך קל לי יותר שלא להסכים לעצם הכרזתו. זה לא במגרש של ההסתדרות, זו התערבות בהחלטה ניהולית. הרי לא מבקשים לפטר שחקניות, גם לא לפגוע בשכרן; מבקשים להתערב בהחלטה שמשפיעה על מספר דקות המשחק שלהן. ההסתדרות צריכה להגן על זכויות של עובדים, לא על הדרך בה מנהלים אותם.

כמובן שגם לקביעה זו יש יוצא מן הכלל, מקרים בהם מדובר בניהול פוגעני – ניהול מקפח, מפלה או מזלזל שיש בו משום פגיעה בעובד. גם במקרים כאלו מותר לארגון עובדים להתערב. מן הסתם על הקו הזה הולכת ההסתדרות. בהודעתה מצוטטת שחקנית הנבחרת ליעד סואץ  כמי שטוענת שזהו "צעד מעליב".

אני לא סבור שמדובר כאן בניהול פוגעני. איגוד הכדורסל רוצה כנראה שמשחקי הפלייאוף בכדורסל- נשים יהיו אטרקטיביים יותר ולכן החליט מה שהחליט. החלטה כזו, גם אם מישהו חושב שהיא שגויה היא פררוגטיבה ניהולית לגיטימית. הויכוח עליה לא צריך להיות במגרש יחסי העבודה.

מאמר זה פורסם גם כאן: וואלה! עסקים

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב pinterest
Pinterest
שוקי שטאובר

שוקי שטאובר

חוקר, סופר, עיתונאי, יועץ ומרצה בתחומי ניהול, עבודה וקריירה

מאמרים נוספים מרחבי האתר שעשויים לעניין אותך

בריאות הנפש בישראל

447 עמודים, כריכה קשה. "כלי עזר חשוב לכל מי שעוסק בתחום בריאות הנפש… צריך להיות בכל הספריות ובכל מסגרת הכשרה של אנשי מקצוע… ספר מעולה."ד"ר

"ירידה" אאוט – "שגרירים" אין

2/1/2020 בתחילת השבוע לקחתי חלק בכנס השנתי השישי של "מנהיגות ישראלית בתפוצות" – התארגנות של ישראלים החיים בחו"ל ועוסקים בפעילות ציבורית בקהילות הישראלים המקומיות שלהם.