ניהול: מדוע חולל גת סערה באלישרא?

המהומה שחוללו דבריו של המנכ"ל יצחק גת כי "הוא מעדיף עובדים עם שיער שחור" החריפה נוכח יחסי העבודה הבעייתיים באלישרא, אותם הוא לא מצליח לייצב


העליהום על יצחק גת, מנכ"ל אלישרא, הוא פופוליסטי ולא הוגן. יש גבול למידה בה ניתן לתפוס טרמפ על אמירה של אדם, גם אם הוא מנהל בכיר, שנאמרה בפורום פנימי ואולי נוסחה באופן לא כל כך מוצלח. 

גת אמר בפורום פנימי של עובדים צעירים במפעל כי הוא "רוצה לראות בחברה עובדים עם שיער שחור ולא אנשים עם שערות לבנות". משפט כזה היה עובר בשלום במפעל שיש בו יחסי עבודה תקינים, כי אין שום בעיה בגיבוש מדיניות של משאבי אנוש המבקשת להצעיר את פרופיל המועסקים בחברה טכנולוגית ותיקה.

מצב כזה מגביר את כושר התחרות של חברה טכנולוגית משתי סיבות עיקריות: האחת היא עמידה בחזית של ידע טכנולוגי הנובע מגיוסם של צעירים שזה עתה סיימו את לימודיהם או רכשו ניסיון בארגון אחר. השנייה – עלויות שכר פחותות. זאת, כיוון שבמערכת שיש בה יחסי עבודה מאורגנים גובה השכר לא נקבע רק מכוחות השוק ומהקשר בין תרומה לתמורה, אלא גם לוותק בארגון יש משקל משמעותי, הנובע מזחילת השכר כלפי מעלה.

אבל במערכת רגישה של יחסי עבודה כפי שקיימת באלישרא, גת כמובן היה צריך להיות הרבה יותר זהיר בלשונו. היינו, הוא יכול היה לומר את אותם דברים בצורה אחרת, ללא דימויים שיקוממו עליו עולם ומלואו. כעת העובדים יוצאים בהפגנות לפיטוריו על כך שהוא מבקש להפלות לרעה עובדים מבוגרים. ואם לא די בכך צץ לו כעת עוזי ברעם, שועל פוליטי ותיק העומד בראש ארגון של בני 50+, וקורא לפיטוריו של גת.

מן הסתם כוונתו של גת בן ה-60 לא היתה להפלות עובדים מבוגרים, אבל נראה שהוא לא יתחיל להסביר למה באמת התכוון וימשיך בכך את ההתנצחות. הרי המנגחים אותו לא באמת רוצים לדעת מה הייתה כוונתו האמיתית. הוא סיפק להם הזדמנות להכות בו והם ניצלו זאת. במלחמה כמו במלחמה.

גת לבטח ישעה לעצות יועציו ויבחר שלא להגיב, אלא לחכות עד יעבור זעם. "במדינת ההתרחשויות התזזיתית", הם יאמרו לו, "הסערה מן הסתם תחלוף מהר". אבל פטור בלא כלום אי אפשר. אם גת צריך לחטוף ביקורת אמיתית זה לא על עניין "השיער הלבן", אלא על כך שזמן ממושך הוא אינו מצליח לייצב את מערכת יחסי העבודה בחברה שבניהולו.

מאמר זה פורסם גם כאן: https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3481792,00.html

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב pinterest
Pinterest
שוקי שטאובר

שוקי שטאובר

חוקר, סופר, עיתונאי, יועץ ומרצה בתחומי ניהול, עבודה וקריירה

מאמרים נוספים מרחבי האתר שעשויים לעניין אותך

בריאות הנפש בישראל

447 עמודים, כריכה קשה. "כלי עזר חשוב לכל מי שעוסק בתחום בריאות הנפש… צריך להיות בכל הספריות ובכל מסגרת הכשרה של אנשי מקצוע… ספר מעולה."ד"ר

"ירידה" אאוט – "שגרירים" אין

2/1/2020 בתחילת השבוע לקחתי חלק בכנס השנתי השישי של "מנהיגות ישראלית בתפוצות" – התארגנות של ישראלים החיים בחו"ל ועוסקים בפעילות ציבורית בקהילות הישראלים המקומיות שלהם.