עבודה: ומה יהיה כשהם יעזבו?

"המשק בישראל הולך לקראת התארגנות של עובדים. המעסיקים מתחילים להבין שזה לא מזיק. הבעיות נובעות מחוסר תקשורת. כאשר התחילה התארגנות עובדים בסונול ההנהלה התנגדה. מנכ"ל סונול אמר לי שהם רוצים להתייעל, הוא חשב שהתארגנות תעצור את התהליך. אמרתי לו שאין בעיה. אם התייעלות טובה לחברה היא טובה גם לעובדים. כשמדברים מתחילים להבין האחד את השני."
דברים אלו של יו"ר ההסתדרות עופר עיני המחישו את חזונו, חזון לו שותף זה שנים גם נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש.

חזון המושתת על מערכת יחסי עבודה המבוססת על הגינות ומלווה בהידברות שוטפת הוא חלומו של כל משק. עיני גם מדגיש בכל הזדמנות שאסור לתת לוועדים להשתולל. אלו מצידם מכבדים את גישתו ומי שסוטה מדרך זו נקרא אליו לסדר. עם ההסתדרות בראשותו של עיני המעסיקים יכולים להרגיש בטוחים מפני פגיעתה הרעה של מערכת יחסי עבודה מאורגנת שאינה בשליטה.

אז למה עדיין מעסיקים רבים מסרבים בתוקף להתארגנות של עובדים?
לא רק בשל החשש הקמאי, הלא תמיד רציונלי, משלטון של וועדים ושל ההסתדרות; אלא גם מתוך חשש לגיטימי ורציונלי לעילא, שגם עיני לא יכול באמת להפיגו – מה יקרה כאשר הוא וברוש יעזבו את תפקידם? 

כלל לא בטוח שיו"ר ההסתדרות הבא יזכה להערכה של ראשי הוועדים כמו עיני, כלל לא בטוח שתהיה לו כימיה מופלאה עם יו"ר התאחדות התעשיינים, כלל לא בטוח שתהיה לו די עוצמה להשליט חזון המושתת על הגינות והבנה מבלי להתפשר עם שלל אילוצים שיפוררו את החזון.

אז כיום אולי לא מסוכן מבחינתם של מעסיקים כמו סונול, הוט ואחרים להסכים להתארגנות עובדים ואף לחתום על הסכם קיבוצי עם ההסתדרות. אבל מה יהיה מחר? עיני וברוש יפליגו למחוזות חפץ אחרים ואילו פוליקר (מנכ"ל סונול), עוזר (מנכ"ל הוט) ומנכ"לים אחרים ששמו מבטחם בעיני וברוש עשויים להיוותר עם וועדים עצבניים שאין מי שבאמת שולט בהם.

מאמר זה פורסם גם כאן: https://finance.walla.co.il/item/1657711

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב pinterest
Pinterest
שוקי שטאובר

שוקי שטאובר

חוקר, סופר, עיתונאי, יועץ ומרצה בתחומי ניהול, עבודה וקריירה

מאמרים נוספים מרחבי האתר שעשויים לעניין אותך

בריאות הנפש בישראל

447 עמודים, כריכה קשה. "כלי עזר חשוב לכל מי שעוסק בתחום בריאות הנפש… צריך להיות בכל הספריות ובכל מסגרת הכשרה של אנשי מקצוע… ספר מעולה."ד"ר

"ירידה" אאוט – "שגרירים" אין

2/1/2020 בתחילת השבוע לקחתי חלק בכנס השנתי השישי של "מנהיגות ישראלית בתפוצות" – התארגנות של ישראלים החיים בחו"ל ועוסקים בפעילות ציבורית בקהילות הישראלים המקומיות שלהם.