עבודה: מה בין מרד המתמחים ושביתת עובדי הרכבת?

העיצומים שנוקטים עובדי הרכבת קוממו את הציבור הרחב. לעומת זאת, במהלך חודשי שביתה ארוכים, הרופאים, והמתמחים המתמרדים, זכו לגלים של אהדה. בשני המקרים הציבור נפגע מהשביתה; מדוע היחס לשובתים כה שונה בכל אחד מהמקרים?
הסיבה לכך נעוצה הן במטרות השביתה והן בצעדים הננקטים.

לגיטימיות המטרות
הרופאים הדגישו כל העת כי הם מבקשים לשנות את דרכי התנהלותה המשובשות של המערכת הרפואית. הם אמנם הודו כי הם מבקשים להיטיב את תנאי עבודתם, אך השכילו לשכנע את הציבור כי חלק ניכר מתביעותיהם ישפיעו על איכות השירות הרפואי. הרופאים יצרו תחושה כי הם נאבקים גם למען הציבור, שגם הכיר בעובדה כי הרופאים משתכרים פחות מכפי שמגיע להם.
לכן מטרות השביתה נתפסו כלגיטימיות – להוביל להוגנות התיגמול ולקדם את טובת הציבור.
עובדי הרכבת לא הזכירו כלל את טובת הציבור, הם גם אינם טוענים שתיגמולם ותנאי עבודתם אינם ראויים. עובדי הרכבת נאבקים על מעמד ועוצמה. מאבק כזה לא עושים על גבו של הציבור. שלילת זכויות לקבלת שירות ראוי מגוף שהוא מונופול צריך להיות צעד אחרון, הננקט במקרים מיוחדים, רק כשכלו כל הקיצין. 

לגיטימיות הצעדים
הרופאים השתדלו שמאבקם לא יפגע בציבור. הם עשו שימוש במערכות משפטיות, בהפגנות מחאה, אפילו בשביתות רעב. הם גם עשו שימוש מושכל בתקשורת כדי להטות אליהם את אהדת הציבור. הרופאים לא השתמשו בציבור הנזקקים לשירותיהם ככלי במאבקם.
עובדי הרכבת נהגו בדרך שונה – הם החזיקו בגרונו של הציבור כדי ללחוץ על מקבלי ההחלטות. זו לא דרך לגיטימית לנהל מאבק ולשכנע בצדקתן של טענות, זו דרך ברוטאלית. עובדי הרכבת נתפסים כמי שמתפרעים ללא חשבון. דרך זו פוגעת לא רק בציבור אלא גם במאבקם. לציבור ולתקשורת יש משקל אצל מקבלי ההחלטות – וועד היודע להיאבק משכיל לרתום אותם לצידו.

מאמר זה פורסם גם כאן: https://finance.walla.co.il/item/1864058

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב pinterest
Pinterest
שוקי שטאובר

שוקי שטאובר

חוקר, סופר, עיתונאי, יועץ ומרצה בתחומי ניהול, עבודה וקריירה

מאמרים נוספים מרחבי האתר שעשויים לעניין אותך

בריאות הנפש בישראל

447 עמודים, כריכה קשה. "כלי עזר חשוב לכל מי שעוסק בתחום בריאות הנפש… צריך להיות בכל הספריות ובכל מסגרת הכשרה של אנשי מקצוע… ספר מעולה."ד"ר

"ירידה" אאוט – "שגרירים" אין

2/1/2020 בתחילת השבוע לקחתי חלק בכנס השנתי השישי של "מנהיגות ישראלית בתפוצות" – התארגנות של ישראלים החיים בחו"ל ועוסקים בפעילות ציבורית בקהילות הישראלים המקומיות שלהם.